Tartışma programlarının yüzde 77’sinde kadın yok

KA.DER ana akım medyada yer alan 2089 televizyon programını incelediği araştırma sonuçlarını paylaştı. Araştırmaya göre programlara kadın katılımı yüzde 21’i geçmezken,  2089 programın yüzde77’sinde kadına hiç yer verilmediği belirtildi

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) ana akım medyada yer alan televizyon programlarını inceledi. Araştırma için ağırlıklı olarak haber odaklı yayın yapan 13 televizyon kanalı seçildi. Bu kanallarda 1 Temmuz 2020 ile 1 Ocak 2021 tarihleri arasında prime time’da yayınlanan haber ve tartışma programlarında konukların cinsiyet dağılımları incelendi.

2089 programın izlenmeye alındığı araştırmada, programlara katılan  toplam 6114 konuktan sadece 582’sinin kadın olduğuna dikkat çeken KA.DER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu, “Tüm medya kurumlarını bu araştırma sonuçlarını dikkate almaya, eşit temsile davet ediyoruz” dedi.

TV programlarına katılan kadınların oranı yüzde 21’i geçmiyor

Yeditepe Üniversitesi Kamu Yönetimi Öğretim Üyesi Dr. Barış Gencer Baykan ve öğrencilerinin hazırladığı KA.DER araştırmasına göre incelenen 2089 programda kadın temsil oranı kanallara göre; Bloomberg HT’de yüzde 2; CNN Türk’te yüzde 4; TVNET, Ulusal Kanal ve Haber Global’de yüzde 6, Ülke TV’de yüzde 8, A Haber’de yüzde 9; NTV ve Tele 1’de yüzde 10, Habertürk TV’de yüzde 11, TRT Haber yüzde 13, TV 24’te yüzde 16, Halk TV’de yüzde 21 oranla kadın konuşmacılara yer verildi.

Ekonomi ağırlıklı haber yapan TV’de kadın katılımcı yüzde 2

Araştırma sonuçlarına göre yüzde 2 oy oranıyla en az kadın konuşmacıya yer veren kanal Bloomberg HT; yüzde 21 oranıyla kadın konuşmacılara en çok yer veren kanal ise Halk TV oldu.

Araştırmaya göre, 2089 programın yüzde 77’sinde kadına hiç yer verilmedi. Konuşan yorumcular sadece erkek olarak belirlendi.

Kaynak: Jinnews

 

İlginizi çekebilir