Bundan 90 yıl önce bugün (30 Ocak 1933), Almanya Cumhurbaşkanı Paul von Hindenburg, NAZİ Partisi lideri Adolf Hitler’i Almanya’nın şansölyesi (başbakan) olarak atadı. Hitler bu atamadan 6,5 yıl sonra Polonya’yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşını başlattı.

Hitler’in iktidara gelmesinden 10 yıl sonra (2 Şubat 1943), Alman ordularının Sovyet Kızıl Ordusu tarafından Stalingrad’da ağır bir yenilgiye uğratılması bu savaşta bir dönüm noktası oldu. Öyle ki savaş Almanya’nın içine yayıldı, isyanlar başladı ve 30 Nisan 1945’te Hitler intihar etti.

Almanya teslim olduğunda ülke artık harabeye dönmüştü. Hitler’in iktidarı toplamda 12 yıl sürdü ama faşizmin etkileri başta Avrupa olmak üzere dünyada hala devam ediyor.

Almanya bir kez daha sahne alıyor

Örneğin, Almanya bugünlerde Leopar Savaş Tanklarını Rusya’ya karşı savaşmak üzere Ukrayna’ya gönderme kararı aldı. Bu kararın emperyalist Rusya’yı geri püskürtmek için alındığı ileri sürülüyor (https://www.wsws.org).

Ancak Batının emperyalist devletlerinin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesini fırsat bilerek militarizm ve savaş harcamalarını ciddi biçimde artırdığı da bir gerçek. Savaş harcamalarını en fazla artıran devletlerin başında ise Almanya geliyor.

Kapitalizmin krizinden çıkamadığı gibi çoklu krizler dönemine girdiği bu dönemde böyle bir militarist artış ve savaş yönelimi içerde başta işçi sınıfı olmak üzere tüm emekçileri, demokrasi ve barış güçlerini baskılamak ve susturmak için kullanılacaktır.

Kalıcı barışı halkların birlikte mücadelesi getirecek

Dışarıda ise, Alman finans kapitali Avrupa’da elde edebileceği yeni hegemonya ve paylaşım ile hem krizinden (başta enerji ve gıda krizi olmak üzere) çıkmayı  hem de sömürüden aldığı payı artırmayı arzularken, Alman devleti bir türlü aklından atamadığı faşist geçmişi ile Stalingrad yenilgisinin rövanşını almak isteyecektir.

Özcesi, dünyaya kalıcı barışı emperyalist devletler ya da onların yürüttüğü savaşlar değil, barıştan en fazla etkilenen dünya işçi sınıfının ve ezilen dünya halklarının kapitalizme ve emperyalist savaşlara karşı yürüteceği birlikte mücadelesi getirecek. (30 Ocak 2023)

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…