10 HAZİRAN

 

10 Haziran 2008’de Sudan’da bir yolcu uçağının Hartum havaalanına indikten sonra alev alması sonucu en az 100 yolcunun öldüğü bildirildi. Sudan devlet televizyonu, Amman’dan gelen ve içinde 203 yolcunun bulunduğu Sudan hava yollarına ait uçağın alev alması sonucu yolculardan yarısına yakınının öldüğünü duyurdu.

Sudan devlet televizyonu, Hartum’a inişinde kaza yapan Sudan Havayollarına ait uçakta 203 yolcu ve 14 mürettebatın bulunduğunu bildirdi.  Sudan Havayollarının Şam bürosu müdürü Rakıp Abdüllatif ise Airbus-310 tipi uçağın 203 yolcu ve 14 kişilik mürettebatla Suriye’nin başkenti Şam’dan havalandığını, uçağın Amman’da 34 yolcu daha aldığını söyledi. Abdüllatif, yolculardan çoğunun Sudanlı olduğunu belirtti.

 

 

10 Haziran 2008’de Dünyaca ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aytmatov, böbrek yetmezliği sonucu tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Kırgızistan Devlet Başkanlığı Basın Sözcüsü Dosalı Esenaliyev, yaptığı açıklamada, Almanya’nın Nürnberg kentinde tedavi gören Cengiz Aytmatov’un hayatını kaybettiğini bildirdi. Aytmatov, bir Rus televizyon kanalının belgesel çekimleri için gittiği Tataristan’ın başkenti Kazan’da 16 Mayıs’ta ani böbrek rahatsızlığı geçirmesi üzerine hastaneye kaldırılmıştı. 79 yaşındaki yazar, 18 Mayıs’ta ambulans uçakla Almanya’ya nakledilmişti. Yazar Aytmatov, Kırgızistan’daki Talas eyaletinin Şeker köyünde 12 Aralık 1928 yılında dünyaya gelmişti. Kırgızistan’da 2008 yılı, Cengiz Aytmatov yılı ilan edilmişti.

Yayımlanmış eserleri:

Dağlar Devrildiğinde-Ebedi Nişanlı (Son romanı – 2007), Darağacı – Dişi Kurdun Rüyaları (1988), Gün Olur Asra Bedel, Fuji Dağının Tepesi 1973) Beyaz Gemi,  Selvi Boylum Al Yazmalım, Elveda Gülsarı, Dağlar ve Steplerden Masallar, İlk Öğretmenim Cemile 1958),Yüz yüze, Zorlu Geçit (1956), Toprak Ana (1963), Cengiz Han’a Küsen Bulut (1990), Çocukluğum, Kızıl Elma (1964) (Hikaye), Hiroşimalar Olmasın, İlk Turnalar, Elveda Gülsarı (1963), Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek, Sultan Murat, Dişi Kurdun Rüyaları (1986), Kassandra Damgası (1995).

Ödülleri:

1963 Lenin Ödülü (Toprak Ana adlı romanı ile)

2007 Altın Yürek Edebiyat Ödülü

10 Haziran 2007’de Habertürk’ün kurucusu gazeteci Ufuk Güldemir uzun süredir verdiği kanser mücadelesine yenik düştü. Habertürk yönetim kurulu başkanı Güldemir, sabaha karşı yaşama veda etti. Güldemir’in vefatı basın camiasını ve kurucusu, yönetim kurulu başkanı olduğu Habertürk’ü yasa boğdu.

10 Eylül 1956 yılında Elazığ’da doğan gazeteci Ufuk Güldemir, mesleğe 1974 yılında Başkent ve Son Havadis gazetelerinde foto muhabiri olarak başladı. Daha sonra Dünya Gazetesi’ne geçen Ufuk Güldemir parlamento muhabirliği yaptı. Türk Haberler Ajansı ve Cumhuriyet Gazetelerinde de çalışan Güldemir, diplomasi muhabiri olarak görev yaptı. 1987 yılında Cumhuriyet Gazetesi Washington temsilciliğine atanan Güldemir, 5 yıl kaldığı Washington’da çok sayıda büyük habere imza attı. 1992 yılında Amerika’dan döndükten sonra özel televizyonların yeni açılması üzerine Star Televizyonunda haber müdürlüğüne getirildi. O yıllarda, Cumhuriyet’ten bir arkadaşına “yapabileceklerimin yüzde 90’ını henüz yapmadım’ diyen Güldemir, Türkiye’nin televizyon haberlerinde yıllardan beri TRT’den gördüğü üslubu değiştirdi. Yeni bir habercilik ekolü geliştirdi. Star Televizyonunun ardından Show Tv’ye haber genel yayın yönetmeni olarak geçen Güldemir, haber yöneticiliğinin yanı sıra bu yıllarda yaptığı haber analizlerle de tabuları yıktı. 1995 yılında aldığı teklif üzerine Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürlüğü görevini kabul eden Ufuk Güldemir böylece yeniden yazılı medyaya geçti. Daha sonra Sabah Gazetesi Genel Yayın Müdürlüğü görevinde de bulunan Güldemir, Sabah’tan ayrıldığında profesyonel çalışma hayatına noktayı koydu.

Türk Medyasında belli başlı büyük gazete ve televizyonları yöneten Güldemir, 1999 yılı Kasım ayında internet haber portalı Haberturk.com’u kurdu. 2001 yılında Habertürk Tv ve Habertürk Radyo’yu kuran Ufuk Güldemir, gazetecilik dışında hiçbir şey yapmadı. Güldemir Basın Şeref Kartı sahibiydi.

 

10 Haziran 2004’te Amerikalı piyanist, müzisyen, ritim ve blues ustası Ray Charles Robinson öldü.

Albany, Georgia‘da doğmuştur. Bailey ve Aretha çiftinin çocuğudur. Beş yaşındayken, küçük kardeşi George banyo küvetine kafa üstü düşerek ve boğularak ölmüştür. Bu olaydan birkaç yıl sonra Ray yedi yaşındayken görme yetisini kaybetmiştir. (Nedeni glokom adlı bir göz hastalığıdır). Ancak hiçbir zaman görüntüyü tamamen kaybetmemiştir. Okul hayatına Florida Sağır ve Körler Okulu’nda devam etmiştir. Orada kör alfabesini ve enstrüman çalmayı öğrenerek müzik hayatına başlamıştır. Okuldan ayrıldıktan sonra müzisyen olarak çalışmaya başlamıştır. Ayrıca çoğu kişinin sevenidir. Atlantic Records‘un sahibi Ahmet Ertegün sayesinde şöhrete kavuşmuştur.

Ray Charles’ın müzik hayatı 7 yaşında bir arkadaşını kıskanarak başlamıştır. Daha sonra aynı dönemde kardeşini kaybetmiş ve bu olay Ray’in müziğe olan ilgisini arttırmıştır. Yaşamının büyük bölümünde uyuşturucu problemi yaşamış ve sonraları bu problemi yenmiştir.

Hayatı 2004 senesinde Ray adlı filme konu olmuştur. Filmde Ray Charles’i, Jamie Foxx canlandırmıştır. Jamie Foxx, bu rolüyle 2005 senesinde En İyi Erkek Oyuncu Akademi ödülünü kazanmıştır.

 

11 HAZİRAN

 

Bakanlar Kurulu 13 Mayıs 1999 tarihinde Fazilet Partisi’nden milletvekili seçilen Merve Kavakçı’yı vatandaşlıktan çıkarma kararı aldı. Merve Kavakçı, kararın iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açtı.

 

 

İtalyan asıllı Amerikalı yazar Leonɑrdo Buscɑgliɑ 11 Haziran 1998’de öldü.

Kitapları:

Yaşamak, Sevmek ve Öğrenmek, Boğanın Yolunda, Birbirimizi Sevebilmek İnsan İlişkileri Üzerine Bir İnceleme, 9 Numaralı Otobüsle Cennet’e Bir Sevgi Yolculuğu, Sevgi, Kişilik Tümüyle İnsan Olabilme Sanatı, Sevgi İçin Doğmak, Sevgili Babam.

 

11 Haziran 1991’de Sosyalist Enternasyonal Toplantısı İstanbul’da başladı.

 

12 HAZİRAN

 

12 Haziran 2016’da ABD’nin Florida eyaletine bağlı Orlando şehrinde bir gece kulübünde silahlı saldırı düzenlendi. 50 kişi hayatını kaybetti, 53 kişi yaralandı.

 

12 Haziran 2015’de Sümer Tilmaç Vefat Etti. Tilmaç, Giritli bir memur baba ile Türkmenistan göçmeni memur bir annenin çocuğu olarak Malatya’da doğdu. 1964 yılında Arena Tiyatrosu‘nda oyunculuğa başladı. 1968’de İstanbul Belediye Konservatuvarı’ndan mezun oldu. Tilmaç, Münir Özkul ve Gazanfer Özcan gibi sanatçıların öğrencisi olarak yetişti. 210’dan fazla filmde rol alan Tilmaç, yaklaşık olarak 60 tiyatro oyununda oynamıştır.

Tiyatro çalışmalarının yanı sıra, Meraklı KöfteciVatandaş RızaAh Güzel İstanbulGırgıriyeKılıbıkDamgaAcı DünyalarReis BeyKahpe Bizans ve Hemşo gibi birçok sinema filminde ve Süper Baba ve Karaoğlan televizyon dizilerinde rol alan oyuncu, 2002 yılında Son filmindeki rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Sadri Alışıködülü kazandı ve son olarak “Çakallarla Dans” filminde oynadı.

 

12 Haziran 2011’de 24.dönem milletvekili genel seçimleri tamamlandı. Sandıkların yüzde 100’ü açıldı ve barajı aşan 3 parti AKP, CHP ve MHP Meclis’e girdi.

 

13 HAZİRAN

 

13 Haziran 2017’de Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, tarihinin en yüksek seviyesi olan 100.000 puanı gördü.

 

13 Haziran 2008’de Türkiye’nin 4. iletişim uydusu TÜRKSAT 3A 11 dakika gecikmeyle saat 01:05’de Fransız Guyanası’ndaki Kourou üssünden uzaya fırlatıldı.

 

13 Haziran 2007’de Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, polisin yetkilerini artıran kanunu onayladı. Kanuna göre, polis, kişileri ve araçları; bir suç veya kabahatin işlenmesini önlemek, suç işlendikten sonra kaçan faillerin yakalanmasını sağlamak, işlenen suç veya kabahatlerin faillerinin kimliklerini tespit etmek, hakkında yakalama emri ya da zorla getirme kararı verilmiş kişileri tespit etmek, kişilerin hayatı, vücut bütünlüğü veya mal varlığı bakımından ya da topluma yönelik mevcut veya muhtemel bir tehlikeyi önlemek amacıyla durdurabilecek.

 

13 Haziran 2000’de Papa II. Jean Paul’e suikast girişiminden İtalya’da cezaevinde yatan Mehmet Ali Ağca, Türkiye’ye iade edildi.

 

13 Haziran 1996’da Küba Devlet Başkanı Fidel CASTRO, Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşim Konferansı Habitat II Kent Zirvesi’ne katılmak için İstanbul’a geldi.

 

14 HAZİRAN

 

14 Haziran 2017’de CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında MİT’e ait TIR’ların durdurulmasıyla ilgili görüntülere ilişkin davada tutuklama kararı çıktı. Berberoğlu’na 25 yıl hapis cezası verildi.

 

14 Haziran 2014’te Ankaralı kaynak işçisi Ethem Sarısülük, Gezi Parkı Olaylarında polis kurşunu ile hayatını kaybetti.

 

14 Haziran 2008’de Japonya’da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremde 6 kişi öldü. Japon yetkilileri, kuzeydeki depremin ardından 12 kişinin kayıp olduğunu ve 100 kadar kişinin yaralandığını açıkladı.

 

14 Haziran 2007’de Avusturyalı siyasetçi Kurt Waldheim öldü.

 

15 HAZİRAN

 

15 Haziran 2017’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından bugün Ankara’dan İstanbul’a ‘Adalet Yürüyüşü’nü başlattı.

 

15 Haziran 2008’de Avni Anıl, bestekâr (DY-1928) öldü. 120’yi aşkın eseri olan besteciye, 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanı verildi. Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu sanat faaliyetlerine büyük katkılarda bulunup, defalarca konuk şef olarak görev yapan büyük bestekâr Avni ANIL aynı zamanda Elazığ, Diyarbakır, Samsun, Konya ve Bursa’da koroların kurulması çalışmalarında bulundu. Ümit Yaşar Oğuzcan‘ın şiirlerini besteledi. Son dönem besteciler içinde Yusuf Nalkesen ile birlikte en önde gelenlerdendir.

Avni Anıl Bestelerinden Bazıları:

Ah bu şarkıların gözü kör olsun, Akşamın olduğu yerde, Aşk bu değil yapma güzel, Bu akşam bütün meyhanelerini dolaştım İstanbul’un, Kaderimde hep güzeli aradım, Mihrabım diyerek Sana Yüz Vurdum, Öyle Dudak Büküp Hor Gözle Bakma

 

15 Haziran 2016’da Gazeteci Hakkı Devrim, 87 yaşında hayatını kaybetti. 1947 yılında Kabataş Erkek Lisesi‘ni bitirdi ve 1951 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nden mezun oldu. 1950-1954 yılları arasında İstanbul Radyosu söz ve temsil yayınlarında reji asistanı olarak çalıştı. Gazeteciliğe, 1952 yılında Son Saat‘te röportaj yazarı olarak başladı. Daha sonraları TercümanHavadisYeni SabahEge Ekspres ve Tasvir gazetelerinde çeşitli görevlerde bulundu. Yeni Sabah‘ta genel yayın yönetmenliği yaptı; “Fısıltı” köşesinin yazarıydı. 1965’te Meydan Dergisi’nin kurucuları arasında yer aldı.  Meydan Larousse ansiklopedisinin genel yayın müdürlüğünü yaptı. 1973 yılında, arkadaşlarıyla birlikte Kaynak Kitaplar Yayınevi’ni kurdu. Bir süre basın-yayın dünyasından uzaklaştıktan sonra 1990’da Doğan Yayın Grubu‘nda gazeteciliğe döndü ve tanıtım (promosyon) programlarında yer alan ansiklopedilerin hazırlanmasına katıldı. Daha sonraları, AD Kitapçılık’ta Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştı. 1995’te Posta‘da Telaynak köşesini yazdı. CNN Türk’te “Hakkıyla Sohbet” ve “Günbegün” adıyla sohbet programları yaptı. 2005-2011 yılları arası Okan Bayülgen‘in birçok programlarında daimi konuk olmuştur. 1996’dan ölümüne kadar Radikal‘de köşe yazarlığı (Cihannüma) yapmıştır.

Yayımladığı eserler:

Türkiye 1923-1973 Ansiklopedisi, Başlangıcından Bugüne Dünya Tarihi, Elörgüsü ansiklopedisi, Meydan Larousse.

Hazırlanmasında katkıda bulunduğu eserler:

Memo Larousse, Théma Larousse, Dictionnaire Larousse, Büyük Larousse, Demokrasinin 50 Yılı.

 

15 Haziran 2004’te Ahmet Piriştina (8 Nisan 1952; Bucaİzmir – 15 Haziran 2004, İzmir), Türk siyasetçi. 1999 ve 2004 yılları arasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini sürdürmüştür.

8 Nisan 1952’de İzmir‘in Buca ilçesinde doğdu. II. Dünya Savaşı sonrasında Kosova‘dan göç etmiş Arnavut kökenli bir ailenin çocuğuydu. İlköğretimini Buca’da tamamlayan Piriştina, ortaokulu İzmir Saint Joseph‘te, lise öğrenimini İzmir Atatürk Lisesi ve Türkay Koleji‘nde tamamladı. Piriştina 1976 yılında eşi Mine Piriştina ile evlendi. Bu evlilikten bir oğlu ve bir kızı dünyaya geldi. Oğlu Levent Piriştina2014 yerel seçimlerinde Buca Belediye Başkanı seçildi. Ahmet Piriştina’nın siyasi macerası 1999 yerel seçimlerinde DSP‘den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesiyle yeni bir döneme girdi. Bu dönemde, kendisinden daha önce görev yapan büyükşehir belediye başkanlarınca başlatılan ve İzmir’i daha çağdaş bir konuma taşıyan İzmir Büyük Kanal Projesiİzmir Kordonboyu Projesi ve İzmir Metrosu gibi projeler, onun döneminde bitirildi ya da çalışmalar hızlandırıldı. Piriştina Büyükşehir Belediyesinin Fen İşleri bölümünün altyapısını kullanarak İzmir’deki birçok ilk ve orta dereceli okulun elden geçirilmesini sağlarken, Büyükşehir Belediyesine bağlı Eşrefpaşa Hastanesinin olanaklarıyla ilköğretim okullarında sağlık taraması yaptırdı. Sosyal güvencesi olmayan yoksul öğrencilerin ameliyat dâhil tedavi masraflarını belediye bütçesinden ayrılan kaynakla gerçekleştirdi.

Ahmet Piriştina, “Değişim Sürecek” sloganıyla girdiği 28 Mart 2004 yerel seçimlerini 2003‘te katıldığı CHP‘nin adayı olarak ikinci kez ve %45’lik oy oranıyla kazandı. 15 Haziran 2004’te ani bir kalp krizi sonucu öldü. İzmir’lilerin de katıldığı Konak Meydanı‘ndaki törenin ardından Aşağı Narlıdere mezarlığında defnedildi. Yerine CHP‘ye mensup olan Bornova Belediye Başkanı Aziz Kocaoğluİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.

 

16 HAZİRAN

 

16 Haziran 2015’te Kandıra F Tipi Cezaevi’nin Müdürü İsmet Aktürk otomobilinde öldürüldü.

 

16 Haziran 2007’de Sivas’ta yapımı tamamlanan Alibaba Cemevi, törenle hizmete açıldı.

 

16 Haziran 2006’da Kemençe Sanatçısı Cüneyd Orhon öldü.

 

16 Haziran 2004’te 57. Hükümet’in iki bakanı Hüsamettin Özkan ve Recep Önal, Halk Bankası’nı zarara uğratmaktan Yüce Divan’da yargılanacak. Meclis Genel Kurulu ilgili komisyon raporunu 34’e karşı 356 oyla kabul etti.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…