Helsinki’deki tarihi zirve sonrası Trump ve Putin basın toplantısı düzenliyor. İlk açıklamayı Putin yaptı. Putin’in konuşmasından satır başları şöyle:

Teröre karşı ortak çalışmanın önemini vurguladık.

Suriye konusunda gelişmeleri değerlendirdik. Hem Rusya hem ABD ordusu etkili bir iletişim kanallarını açması gerekiyor. Suriye konusunda işbirliği için gerekli kaynaklara sahibiz.

İran’la nükleer anlaşmadan çekilmeyi de konuştuk. ABD, İran’la nükleer anlaşma konusundaki pozisyonumuzu biliyor.

Rusya asla ABD seçimlerine müdahale etmemiştir Bu konuda herhangi bir spesifik materyal varsa ortak olarak incelemeye hazırız.

Başkan Trump’la birbirimizi anladığımızı düşünüyorum.

“Petrol ve doğalgaz alanında ABD de büyük bir güç. Hiçbirimiz fiyatların düşmesini istemiyoruz. Böyle birşey olduğunda doğalgaz üretiminin anlamı kalmıyor. Ancak bir fiyatların yükselmesini de istemiyoruz. Biz Ukrayna üzerinden doğalgaz sevkiyatına devam etmek istiyoruz.”

“Suriye’deki insani boyutu konuştuk. Avrupa ülkeleriyle birlikte çabalarımızı artıracağız. Aynı zamanda askeri kargo uçaklarımızla yardımların dağıtılmasını görüştük. İnsanlara yardım edebilirsek, Suriyeli sığınmacılara yardım, AB’ye göç baskısını azaltır. Ordularımızın başarılı bir şekilde işbirliği içinde olduğunu söyleyebilirim.”

“Her şeyi çözdük diyemeyiz ancak iyi bir yönde ilerliyoruz.”

TRUMP: RUSYA İLE YAPICI DİYALOG YENİ YOLLAR AÇACAK

Putin’in ardından konuşan ABD Başkanı Trump ise şunları söyledi:

Bir çok kritik konuda detaylı görüşmeler yaptık. Anlaşmazlık olan konuları detaylı olarak görüştük.

Rusya ile yapıcı diyalog yeni yolları açacaktır.

ABD seçimlerine müdahele konusunu doğrudan konuştum.

Küresel terör belası konusunda işbirliği sürdürülmeli.

Parlak bir gelecek için daha güçlü bir diyaloğun ilk adımlarını attık.

İran’ın IŞİD ve terörle mücadeledeki başarımızdan fayda sağlamaması gerektiğini söyledim.

Birlikte geçirdiğimiz saatler ülkelerimizin çıkarına oldu. Dünyamızın problemlerini ve bu problemlerle ortak çıkarlarımızı da göz ardı etmeden nasıl başa çıkabileceğimizi konuştuk. Soğuk savaş döneminde bile bu kadar kötü değildi ilişkilerimiz. Ancak dört saat önce bu toplantıyla durum değişti. Buna inanıyorum. Medyadan gelen tüm eleştirilere karşı barışcıl diplomasiye inanıyorum. Politik riskler almayı dünyadaki barışı tehlikeye atmaya yeğlerim. Bugün tartıştığımız bütün sorunları aşacağımızı düşünüyorum. Bu sadece daha parlak geleceğe doğru ilk adımdı. Şu anda umut doluyum. İşbirliği yapacağımız biliyorum. Sayın Putin bu açık diyaloğa katıldığından dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu toplantıları daha sık yapacağız diye düşünüyorum

“Rusya ile diyaloğumuzu çok daha önce sağlamalıydık. Buradaki soruşturma ülkemizi için tam bir felaket oldu. Seçimde kara bulut yok, Hillary Clinton’ı çok kolay yendim. Halk ve insanlar bunu anlıyor. Bu soruşturma iki nükleer güç arasındaki ilişkileri bozuyor.”

Seçimlerden sonra Putin’i aradım bana “müdahalede bulunmadık” dedi.

“İsrail’le çok uzun zamadır dostuz. Suriye konusunda birşeyler yapmamız gerektiği konusunda hem fikiriz. Suriye ve İsrail’in güvenliği için işbirliği arıyoruz. İsrail’in güvenliğini sağlamak hem benim hem de Putin’in görmek istediği bir konu. İsrail için güvenli ortamı Putin’de istiyor. Suriye’ye insani yardım konusunda ikimiz de istekliyiz. Ordularımız çok iyi anlaşıyorlar.”

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…