Andaval Kilisesi’nde restorasyon çalışmaları tamamlandı: “Alternatif bir ziyaret noktası olacak.”

Hristiyanların kutsal hac yolu üzerinde bulunan ve 1977’de meydana gelen patlamada büyük bir bölümü zarar gören Andaval Kilisesi ve ören yerinde yaklaşık 23 yıldır süren restorasyon çalışmaları sona erdi.

Restorasyon çalışmalarının bittiği kilisenin açılışında konuşma yapan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, kentin tarım ve sanayisinin yanında turizmde de büyük potansiyeli olduğunu söyledi.

“Bugün ise bu tarihi zenginliklerimize bir eser daha eklemiş oluyoruz” diyen Şimşek, “Ümit ediyorum ki Andaval Ören Yeri ilimizin tanıtımına yeni bir nefes getirecektir, ilimizin turizmine büyük bir katkı sunacaktır. Açılışını yaptığımız bu ören yeri içinde yer alan Andaval Kilisesi dünya tarihi açısından önemli bir eserdir” ifadelerini kullandı.

Kilisenin, Roma İmparatoru Konstantin’in annesi Helena adına 6’ncı yüzyılda yaptırıldığını aktaran Yılmaz Şimşek, “Zamanında kutsal hac yolu üzerinde bulunan bu kilise Ayasofya Müzesi ile de çağdaş bir eserdir. Taş yapı olarak erken tarihli ilk ve tek yapı olmasının yanı sıra yine mevcut duvar resimleriyle günümüze kadar gelmiş önemli yapılardan biridir. Bu ören yerinin açılmasıyla Gümüşler Manastırı’ndan sonra Niğde ikinci bir ören yerine kavuşacak, bu anlamda ziyaretçiler için alternatif bir ziyaret noktası olacaktır” dedi.

Şimşek, Niğde’nin Tyana Antik Kenti, Roma Havuzu, Gümüşler Manastırı gibi birçok tarihi değerlerin yanında, Demirkazık Dağı, Meydan Yaylası, Ötmeyen Kurbağa, Çiftehan kaplıcaları gibi yine birçok doğal güzellikleri bünyesinde barındırdığını da söyledi.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Altunel de “Bu ilk değil, son da olmayacak. İnşallah bundan sonraki süreçte Anadolu’muzun dört bir köşesindeki eserlerimizin hem kültür dünyamıza turizmimize kazandırılması hususunda hep birlikte gayret edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Açılışa, AK Parti Niğde milletvekilleri Yavuz Ergun, Selim Gültekin, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde Müze Müdürü Fazıl Açıkgöz, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili İsmail Tecimer, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Garip Gümüş, İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, kazı başkanı Prof. Dr. Sacit Pekak gibi isimlerin yanında çok sayıda davetli katıldı.

Kaynak: DUVAR

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…