İstanbul’da 34 ilçede 50 noktada, Ankara’da ise ilk etapta 15 noktada başlayan tanzim satışlarında 7 sebze satılıyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Patates, domates, biber, marul, ıspanak. Ne oldu? Bugünden itibaren Ankara, İstanbul başladık. Şimdi direkt olarak bu ürünleri satmaya başladık. Şimdi fiyatlar yarıya indi daha da inecek ve bunlarla kalmayacağız. Pirinç, bulgur, mercimek hepsi” dedi. Erdoğan sözlerine ”Maalesef fırsatçılar her yerde ve her dönemde olduğu gibi bu dönemde de işe koyuldular. Fırsatçı bir anlayışla kene gibi milletimizin sırtına yapışanlara meydanı bırakmayacağız. Fırsatçı, kur gerilediği halde aynı etikette ısrar edendir. Fırsatçı, elinde malı olduğu halde fiyatlar yükselsin diye stokçuluk yapandır. Üç kuruş fazla kazanmak veya üç oy fazla almak için koskoca ülkenin sırtına hançer saplamaktan çekinmeyenlerin dersini kim verecek?” diye devam etti.

Tanzim satış noktalarındaki ürünlerden bir vatandaş en fazla 2’şer kilogram satın alabiliyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tanzim satış noktalarının faaliyete girmesiyle birlikte ürün fiyatlarının gerilediğini belirtti. Pakdemirli tanzim satış noktalarında uygulanan ürün fiyatlarından vatandaşların son derece memnun olduğunu belirterek, “Şimdilik ‘Çarşıdaki yangın sona ermiştir’ diyebiliriz” ifadesini kullandı.

Belediye görevlileri tarafından kurulan tanzim satış noktasında hafta içi her gün sebze satışı yapılacak. Ürünlerden bir vatandaş en çok 2’şer kilogram satın alabiliyor.

Pakdemirli, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Keçiören’de kurulan tanzim satış çadırını ziyaret ederek, tanzim satışların ilk gününde vatandaşlarla bir araya geldi. Havalar iyileştikçe fiyatların daha da düşeceğini ifade eden Pakdemirli, vatandaşların tanzim satışların ne kadar süreceğine yönelik sorusu üzerine, “İhtiyaç olduğu sürece devam edecek, gerekirse kalıcı yaparız” dedi.

Havaların çok soğuk gitmesi, güneşin olmaması ve birtakım felaketlerle ister istemez fiyatlarda artış yaşandığına işaret eden Pakdemirli, bunun da ötesinde bazı fırsatçıların fiyatlara etki ettiğini dile getirdi.

Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda harekete geçildiğini anımsatarak, şöyle devam etti:

“Dört gün içinde bu organizasyonu gerçekleştirdik. Tarım Kredi Kooperatifleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ile Hazine ve Maliye bakanlıklarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu organizasyon üreticiye karşı yapılmadı. Üreticide zaten 3 lira olan malı buralara getirdiğimiz zaman 8-9 liralara yiyorduk. Sistemde çok sayıda aracı var. Tedarik sistemindeki aracıları geçici olarak bay-pass ettik.”

ÜRÜNLER EPTTAVM TAŞIYACAK

Pakdemirli, çıkacak yeni Hal Yasası ile aracı sayısının azaltılması gerektiğini vurgulayarak, “Antalya-Kumluca’dan çıkan mal hale, oradan Ankara Hali’ne, halden markete ve eve geliyor. Bu sırada israf ve kayıp da var. Herkes bu zincirde hakkaniyetli olarak payını almıyordu. Bu konuyu Ticaret Bakanlığımız ile tekrar ele alacağımızı umuyorum. 100-200 yıl önce kurulmuş tedarik, lojistik zinciri düzenini tekrar değerlendirmemiz lazım. Bu kadar inme, binme ve elleçlemeye gerek var mı?” diye konuştu.

Teknolojiyle Finike’deki 3 kilogram portakalın Keçiören’deki vatandaşın evine lojistikle ulaşabileceğini aktaran Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Bir proje daha sundum arkadaşlara. Hafta sonu PTT Genel Müdürümüz ile de konuştuk. ePttAVM üzerinden bu ürünleri sunacağız. Kumluca’ya platform kuracaklar. Vatandaşın evine internetten siparişle meyve ve sebzesini ulaştırıyor olacağız. Türkiye çapında ePttAVM, vatandaşların evine bu süreçte ücretsiz ya da cüzi ücretlerle ürünleri hızlı, ucuz ve kaliteli şekilde taşıyacak.”

Tanzim satış çadırında domatesin 3 lira, patlıcanın 4,5 lira, biberin 6 lira, soğan ve patatesin de 2’şer liradan satışa sunulduğuna dikkati çeken Pakdemirli, vatandaşın da bu fiyatlardan son derece memnun olduğunu vurguladı. Pakdemirli, “Şimdilik ‘Çarşıdaki yangın sona ermiştir’ diyebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

Pakdemirli, havaların ısınmasıyla domatesin pazarda da 2 liraya kadar ineceğine işaret ederek, “Soğan, patates düşük fiyatlarla satılacak. Vatandaşa destek olup, cüzdanındaki meyve sebze payını azaltmak için dört gün içinde bu organizasyonu gerçekleştirdik. İhtiyaç görüldüğü sürece diğer illerde de bu yapılır” ifadesini kullandı.

Bakan Pakdemirli, satış işlemine de yardımcı olarak vatandaşlar için patlıcan tarttı. Tanzim satış çadırı yoğun ilgi görürken, uzun kuyruklar oluştu. Satıştan memnun olduğunu dile getiren vatandaşlar, çadırın kurulmasıyla çevredeki marketlerde de fiyat düşüşleri görüldüğünü kaydetti.

UZUN KUYRUKLAR

Mustafa Çakır ve Gamze Bal’ın Cumhuriyet’te yer alan haberine göre, meyve sebze fiyatlarının düşürülmesini amaçlayan tanzim satış uygulaması, dün  İstanbul ve Ankara’da başladı.

İstanbul’da 34 ilçede 50 noktada, Ankara’da ise ilk etapta 15 noktada başlayan tanzim satışlarında 7 sebze satılıyor. Biberin kilosu 6 lira, patlıcan 4.5, ıspanak ve salatalık 4, domates 3, patates ve soğanın kilosu da 2 liradan satılmaya başlandı. Pırasa, karnabalar, lahana ve kereviz gibi ürünlerin yanı sıra maydonoz, roka, marul, yeşil soğan, dereotu gibi yeşillikler de tanzimde yer almadı.

“İNDİRİM SÜRMELİ”

Pahalılıktan dolayı eşinin iki haftadır pazar alışverişine çıkamadığını, marketten taneyle meyve sebze aldığını ifade eden bir vatandaş, “Kuru soğanı 2 liradan satıyorlar ama geçen sene bu dönemde bir liraydı. Patates de öyle. Yani tanzimli satış bile geçen seneye göre pahalı. Tamam, bu yıl piyasa böyle. Bu yüzden tanzimi başlattılar ama daha sonra ne olacak? İsteğimiz, bu uygun fiyatların seçimlerden sonra da devam etmesi” ifadesini kullandı.

“KALICI BİR ÇÖZÜM GETİRECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM”

Ankara’da Sıhhıye, İstanbul’da Avcılar, Eminönü ve Mecidiyeköy’de gezdiğimiz tanzim satış noktalarında göze çarpanlardan biri, uzun kuyruklar oldu. İstanbul’da 5, Ankara’da 3 kiloyla sınırlandırılan sebzeler için vatandaş en az bir saat bekledi. Ankara’da sıra bekleyen bir vatandaş, “Düştüğümüz hale bakın. Utanarak geldim. İşimden izin aldım, saatlerdir bekliyorum. Kovulabilirim” diye konuştu. Başka bir vatandaş ise yaklaşık 2 saattir sırada beklediğine dikkat çekerek tepki gösterdi.

CHP Tekirdağ Milletvekili, Ziraat Yüksek Mühendisi İlhami Özcan Aygun, uygulamanın kalıcı çözüm olamayacağını söyledi. Aygun, “Önce üreticinin mazot, gübre gibi girdi maliyetlerini düşürmek zorundalar. Tarım Kredi Kooperatiflerini canlandırın” dedi.

“İHTİYACI KARŞILAMAK İMKANSIZ”

Tanzim satışı başladı başlamasına fakat İstanbul’da yalnızca hallere bir günde 1500 TIR sebze-meyve geldiği düşünüldüğünde tanzimle getirilen ürünlerin ihtiyacı ne oranda karşılayacağı sorusu gündeme geldi. Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, “İstanbul’da yalnızca hallere günlük 1000-1500 TIR ürün gelir. Ankara’ya ise günlük 300-400 kamyon. Buna semt pazarlarını ve marketleri de katarsanız çok daha yüksek bir rakam çıkar ortaya. Tanzimli satışla yurttaşın ihtiyacının karşılanabilmesi çok zor” dedi.

Kaynak: Artı Gerçek-Cumhuriyet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…