Tamamlanamayan projeye 679 milyon TL harcandı!

CHP Milletvekili Murat Bakan’ın hâlâ tamamlanamayan Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi’ne ilişkin soru önergesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan yanıt verdi. Bakanın yanıtına göre, proje için bugüne dek harcanan toplam para 679 milyon TL oldu.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım tarafından ‘Ege’nin ihracat merkezi haline gelecek’ sözleriyle tanıtılan, AK Parti’nin 2011 seçimlerinde İzmir’de hayata geçirmeyi vadettiği 35 projeden biri olan Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi Meclis gündeminde. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, projenin iptal edilip edilmediğini, edilmediyse ihalesinin neden yapılamadığını, Kuzey Ege Çandarlı Limanı’na yapılan yatırım bedelini, 2017 yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda yer alan proje ile ilgili çelişkilerin detaylarını ve projenin tamamlanarak hayata geçmesi için öngörülen süreyi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’na sormuştu. Murat Bakan’ın yazılı soru önergesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan yanıt verdi.

CHP’li Bakan’ın “Bugüne kadar Kuzey Ege Çandarlı Limanı’na yapılan yatırımın bedeli (2018 Ekim ayı fiyatlarıyla) toplam ne kadardır?” sorusuna Bakan Cahit Turhan tarafından verilen yanıta göre, söz konusu projeye toplam 679 milyon TL harcandı. “Kuzey Ege Çandarlı Limanı projesinin tamamlanması ve hayata geçmesi için öngördüğünüz süre nedir?” sorusu ise Bakan Turhan tarafından yanıtsız bırakıldı.

‘PROJENİN YENİDEN İHALE EDİLMESİ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR’

“İhale neden yapılamamaktadır?” sorusunu da yanıtsız bırakan Bakanlık, “Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi iptal mi edilmiştir? İptal edilmediyse ihalesi ne zaman yapılacaktır?” sorusuna ise “Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nın ihalesi YİD modeli ile 05.11.2013 tarihinde yapılmış ve teklif veren olmadığından, projenin yeniden ihale edilmesi için çalışmalar devam etmektedir” yanıtını verdi.

‘ÇELİŞKİLER ORTADAN KALDIRILMIŞTIR’

Sayıştay Başkanlığı’nın 2017 Denetim Raporu’nda, Kuzey Ege Çandarlı Limanı projesinin hedef ve göstergeleri arasında ilgi bulunmadığı saptanmış, tespit edilen göstergelerin hedefle ilgisi bulunmadığı gibi idarenin yapmayı tasarladığı eylemlerle uyuşmadığı ve açıklanan gerekçelerle bağlantısının da kurulamadığı belirtilmişti.

CHP’li Murat Bakan’ın “Sayıştay raporu ile ortaya çıkan Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi ile ilgili belirlenen hedefler ile gerçek arasındaki çelişkilerin giderilmesi için hangi çalışmalar yapılmaktadır? Bu çalışmalar ne aşamadadır ve ne zaman tamamlanacaktır?” sorusuna da “Sayıştay raporunda belirtilen, Performans Programında yer alan Performans Göstergesi, 2018 yılı Performans Programından çıkarılarak çelişkili durum ortadan kaldırılmıştır” yanıtı verildi.

Kaynak :Duvar

İlginizi çekebilir