Taammüden ve vahşice cinayet itirafı

Akademisyen Ceren Damar Şenel’i öldüren Hasan İsmail H., tutuklandı. Hasan İsmail H., ifadesinde kopya çekerken yakalandığı için Şenel’i öldürdüğünü söyledi.

Çankaya Üniversitesi araştırma görevlisi olan Ceren Damar Şenel’i öldüren öğrencisi Hasan İsmail H. “kasten adam öldürmek” suçundan tutuklandı.

Ankara’da dün akşam Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı’nda araştırma görevlisi olan Ceren Damar Şenel’i öldüren Hasan İsmail H. emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

‘GEÇMEM İÇİN KOPYA ÇEKMEM GEREKİYORDU’

Hasan İsmail H., savcıya verdiği ifadesinde “2015 yılında yatay geçişle Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne geldim. Tarafıma haksızlık yapıldı. 2. sınıftan başlamam gerekirken 1. sınıftan başlatıldım. Ceren Damar Şenel danışman hocamdı. Bu sorunlarımı ona anlatıyordum. Ama bana ters cevaplar veriyordu. Ben, derslerimin yoğun olması nedeniyle üniversiteye sınavdan sınava gidiyordum. Ders çalışmalarımı ise evde yapıyordum. O gün 3 sınavım vardı. Derslerimin yoğun olması nedeniyle sınava hazır değildim. Geçmem için kopya çekmem gerekiyordu. Bu nedenle sınavdan geçmek için kopya hazırladım” dedi.

‘2 EL ATEŞ ETTİM, SONRA BIÇAK İLE SALDIRDIM’

Sınav salonuna girdiğinde araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel’i gördüğünü belirten Hasan İsmail H., “Sınav başladıktan sonra hazırladığım kopyayı çıkardım ve kopya çekmeye başladım. Bir süre sonra Ceren Damar Şenel, beni kopya çekerken yakaladı. Hakkımda tutanak tutarak kopya çektiğim için işlem yaptı” diye konuştu.

“Gün içerisinde birkaç kez onunla görüştüm” diyen Hasan İsmail H. şöyle devam etti:

“Odasına gittim ancak beni tersledi ‘çık git’ falan dedi. Sonra eve gittim babamın silahını aldım. Daha önceden de bıçak almıştım. Sonra tekrar Ceren Damar Şenel ile görüşmek için odasına gittiğimde kendime hakim olamadım. Evden aldığım babamın silahını doldur boşalt yaptım ve Ceren Damar Şenel’e 2 el ateş ettim. Sonra da bıçak ile saldırdım. Daha sonra tabancayı başıma dayadım ve intihar etmek istedim. Ancak odaya hocalar ve öğrenciler girmeye başlamıştı. Ben de olayın şoku nedeniyle oradan kaçtım. Annemi aradım sonra babamla birlikte karakola giderek teslim oldum.”

Savcılık, Hasan İsmail H. tutuklanma, babası Ö.H.’yi de adli kontrol talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Mahkeme, Hasan İsmail H.’nin tutuklanmasına, babası Ö.H.’nin de serbest bırakılmasına karar verdi.

‘Cinayetin sorumlusu üniversiteleri siyasetin-dinin vesayeti altına alanlardır’

Öğretim Üyeleri Derneği, Ceren Damar’ın okulda öğrencisi tarafından öldürülmesine sert bir açıklamayla tepki gösterdi.

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, Çankaya Üniversitesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar’ın, sınavda kopya çekmekten hakkında tutanak tuttuğu öğrenci tarafından öldürülmesine tepki gösterdi. Dernek tarafından yapılan açıklamada, “Bu cinayetin sorumlusu üniversiteleri siyasetin/dinin vesayeti altına alanlardır. Öğrencisini müşteri hocasını bu müşterinin hizmetkarı haline getiren sistemi yaratanlardır. Yandaş öğrencilerin yaptıkları şiddet olaylarını görmezden gelen, üniversiteye bıçak, sopa, tabanca demir sokmalarına göz yuman yöneticilerdir. Bu cinayet akademideki liyakatin ortadan kalkmasıyla meydana gelen çürümenin bir sonucudur” denildi.

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sınav hırsızlığı yapan öğrencisini akademik etik, bilim/liyakat çerçevesinde uyaran Ceren Damar, görevini üniversite kriterlere uygun bir biçimde yerine getirmiştir. Ancak onu tehdit eden öğrenci elindeki bıçak ve silah ile Araştırma Görevlisi Ceren Damar’ı vahşice katletmiştir.

Bu cinayetin sorumlusu kimlerdir:

– Öğrencisini müşteri hocasını bu müşterinin hizmetkarı haline getiren sistemi yaratanlardır.

– Siyaseten yandaş öğrencilerin yaptıkları şiddet olaylarını görmezden gelen işlem yapmayan, üniversiteye bıçak, sopa, tabanca demir sokmalarına göz yuman yöneticilerdir.

– Üniversiteleri siyasetin arka bahçesi konumuna getiren zihniyettir.

– Üniversitelerde bilimin, liyakatın göz ardı edilmesidir.

– Üniversiterin etik kurallarını yok sayanlardır.

– Üniversiteleri siyasetin/dinin vesayeti altına alanlardır.

– Bugüne kadar Üniversite Giriş Sınavları’nda yapılan hırsızlıklara göz yumanlardır.

– KPSS sınav hırsızlıklarını yok sayanlardır.

– Akademik yükseltmeler için gerekli Yabancı Dil Sınavı’nda yapılan hırsızlıklar bildirilmesine rağmen bu yüz kızartıcı olay hakkında hiçbir işlem yapmayanlardır.

Akademisyen Ceren Damar’ı görevi başında vahşice katleden kişiye hukuk sistemi içinde gereken cezanın verileceğini umut ediyoruz.

Acımız büyüktür…  Ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.”

 

 

İlginizi çekebilir