SYKP tarafından Çarlık Rusya’sının gerçekleştirdiği Çerkes Soykırımı’nın 155’inci yıldönümü dolayısıyla yapılan açıklamada, Çerkeslerin nufüs olarak en fazla yaşadığı ülkenin Türkiye olduğunu, Türkiye parlamentosunun Çerkes Soykırımını tanıması gerektiği belirtildi.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) tarafından yapılan açıklamada, soykırımın Çerkeslerin hafızasındaki yerini koruduğu, 1,5 milyona yakın Çerkes’in sürgüne tutulduğu ve 400 bin ila 500 bin arasında insanın hayatını kaybettiği hatırlatılırken, “155 yıldır Çerkes halkının dinmeyen acısını paylaşıyor, soykırımı lanetliyoruz” denildi.

Rusya tarafından Çerkeslerin acısını karşılayacak adımlar atılmadığı belirtilen açıklamada, “Çarlık Rusya’sının mirasçısı konumunda olan Rusya’dan özür bekleyen Çerkesler, 21 Mayıs’ın “Çerkes  Soykırım ve Sürgünü” olarak tanınmasını istiyor” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, “Biz Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi olarak parlamentoyu bu soykırımı tanımaya ve ülkemizde yaşayan Çerkes halkının acısını biraz olsun hafifletmeye çağırıyoruz” denidi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

155 yıldır Çerkes halkının dinmeyen acısını paylaşıyor, soykırımı lanetliyoruz!

Çarlık Rusya’sının Çerkesleri anavatanları Kafkasya’dan sürmesinin üzerinden 155 yıl geçti ancak sürgünün neden olduğu acı Çerkes halkının hafızalarındaki yerini koruyor.  Resmi olmayan rakamlara göre, 1,5 milyona yakın Çerkes sürgüne tabi tutulurken yol şartları, salgın hastalıklar, açlık gibi nedenlerden dolayı 400 bin ila 500 bin kişi hayatını kaybetti.

Çerkeslerin Çarlık Rusya’sının nüfus politikası kapsamında sürgüne tabi tutulmasının üzerinden bir buçuk asrı aşkın bir süre geçmesine rağmen Moskova yönetimi ana vatanlarından kopartılan Çerkeslerin acılarını bir nebze de olsa dindirecek adımlar atmadı.

Çarlık Rusya’sının mirasçısı konumunda olan Rusya’dan özür bekleyen Çerkesler, 21 Mayıs’ın “Çerkes  Soykırım ve Sürgünü” olarak tanınmasını istiyor.

Ülkemizi yönetenlerden Çerkes soykırımını tanımasını istiyoruz!

Çerkes soykırımını dünyada tanıyan tek ülke maalesef Gürcistan… Çerkeslerin nüfus olarak en fazla yaşadığı ülke ise Türkiye’dir. Onun için Çerkes halkının Türkiye Cumhuriyeti parlamentosundan Çerkes  soykırımını araştırmasını ve soykırımı tanımasını talep etmesi oldukça doğaldır.  Biz Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi olarak parlamentoyu bu soykırımı tanımaya ve ülkemizde yaşayan Çerkes halkının acısını biraz olsun hafifletmeye çağırıyoruz.

Kaynak: Siyasihaber
  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…