ŞUURLU ÖĞRETMENLER DERNEĞİ: Cinsiyet eşitsizliğini erkekler konuşuyor, uzman kadın bulunamamış!

Şuurlu Öğretmenler Derneği’nce düzenlenen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Problemleri Sempozyumu 21 Eylül’de Ankara’da gerçekleşiyor. Sempozyumda tek bir kadın konuşmacı yok.

Şuurlu Öğretmenler Derneği Ankara’da 21 Eylül Cumartesi günü, başkent Öğretmenevi’nde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Problemleri Sempozyumu düzenliyor.

Sempozyumun konuşmacıları arasında Prof. Dr. Burhanettin CanProf. Dr. Mücahit Gültekin ve Avukat Muharrem Balcı yer alırken, sempozyumu yine bir erkek yönetiyor: Prof. Dr. Ali Seyyar.

Can ve Gültekin, toplumsal cinsiyet alanındaki çalışmaları hakkında teblig sunacak. Avukat Balcı da kadınların nafaka hakkı konusunda konuşacak.

“Arkadaşlarımızı çağırdık”

Sempozyuma dair bianet’e konuşan derneğin genel başkanı Hamdi Sürücü, “Neden kadın konuşmacı çağırmadıkları?” sorusuna şu yanıtı veriyor:

“Bu alanda, toplumsal cinsiyet alanında çalışma yapan kadın araştırmacı bulamadık. Aslında konuşmacıları planlarken kadın-erkek ayrımı yapmadık. Çevremizden bu konuda çalışması olduğunu bildiğimiz arkadaşlarımızı çağırdık.”

Sürücü, kadınların can güvenliği olarak gördüğü 6284 No’lu yasanın ve İstanbul Sözleşmesi’nin de Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye dayatması olduğunu iddia ediyor.

bianet’e konuşan Sözleşme’nin mimarları, Sözleşme’nin Türkiye kadın mücadelesi sonucu oluşturulduğunu ve bu nedenle de adını İstanbul’dan aldığını belirtmişti.

İstanbul Sözleşmesi’nin aile yapısını bozmayı hedeflediğini, kadın ve erkeği birbirine düşman ettiğini söyleyen Sürücü’ye göre İstanbul Sözleşmesi’nden bir an önce vazgeçilmesi gerekiyor.

Sürücü, Sözleşmeyi savunanların da bu sorun üzerinden para kazanmaya çalıştıklarını iddia ediyor.

Öte yandan, derneğin 23 kişilik yönetim kurulunda tek bir kadın üye dahi olmaması da dikkat çekiyor.

Kaynak: Bianet-Evrim Kepenek

 

İlginizi çekebilir