Sütaş’ta işten çıkarılan 69 işçinin direnişi zaferle sonuçlandı

Sütaş’ta işten çıkarılan 69 işçi açtıkları işe iade davasını kazandı. İşçilere tazminat da ödenecek.

2017 ve 2018 yılları arasında Sütaş’ın Aksaray ve Bursa Karacabey’deki fabrikalarında Tekgıda-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle Karacabey’de 69, Aksaray’da ise 17 işçiyi işten çıkarmıştı. Karacabey’deki 69 işçinin 56’sı Tekgıda-İş öncülüğünde açtığı davaları kazanırken kalan 13 işçinin davası ise önceki gün Karacabey 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü.

SÜTAŞ HER BİR İŞÇİYE TAZMİNAT ÖDEYECEK 

Mahkeme 13 işçi için de Sütaş tarafından haksız olarak sendika üyeliğinden dolayı işten çıkartıldıklarına, bu nedenle işe iade edilmelerine ve Sütaş’ın her bir işçiye ayrı ayrı tazminat olarak 12 aylık brüt ücretleri tutarında sendikal tazminat ödemesine karar verdi. Mahkeme ayrıca boşta geçen 4 aylık süreler için de işçilerin net ücretlerinin ödenmesine hükmetti.

Son duruşmayla birlikte Karacabey’deki 69 işçinin tamamı işe iade ve sendikal tazminat davalarını kazanmış oldu. Sosyal medya üzerinden mahkeme sonucunu paylaşan Tekgıda-İş Sendikası Uzmanı Suat Karlıkaya, “Şimdi sıra Aksaray fabrikasındaki davalarımızın tamamlanmasında. En son ve en önemli kısım ise Sütaş’ta sendikal örgütlenme sürecinin tamamlanmasıdır” dedi.

Kaynak: Evrensel

İlginizi çekebilir