Sütaş’ın işten attığı işçiler işe iade davasını kazandı

Sütaş’ta işten atılmaları üzerine dava açan işçilerden 10’unun daha işlerine iadesine ve tazminat almasına hükmedildi. Kazanım elde eden işçi sayısı 62’ye yükseldi

Sütaş’ın Aksaray ve bursa Karabey’deki fabrikalarında onlarca işçi Türk-İş/Tek Gıda-İş Sendikası’nda örgütlendikleri gerekçesiyle 2014 yılında işten atılmıştı. İşçiler fabrika önünde aylarca direniş yürütürken, fabrikalardaki örgütlenmeler devam etmiş ve Sütaş patronu 2017 yılında 86 işçiyi daha işten atmıştı.

İşten atılmalara karşı hukuk mücadelesine girişen işçilerden 52’si işe iade ve sendikal tazminat davalarını kazanmıştı.

Davalar kapsamında Bursa’daki Karacabey 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında 10 işçi daha kazanım elde etti. Mahkeme, işçilerin işe iade edilmelerine, her birine ayrı ayrı 12 aylık brüt ücretleri tutarında sendikal tazminat ve boşta geçirdikleri 4 aylık süre için de net ücretlerinin ödenmesine hükmetti.

“Emekçiler lehine yasalar çıkarılması gerek”

Dava sürecine ilişkin Evrensel’e konuşan Tek Gıda-İş Örgütlenme Uzmanı Suat Karlıkaya, açtıkları davaların birçoğunda kazanım elde ettiklerini ancak yargı sürecinin yavaş işlemesinin işçilerin aleyhine olduğunu söyledi.

Yasalarda işe iade zorunluluğu olması gerektiğini kaydeden Karlıkaya, “Yargı sürecinin bir an önce hızlandırılması ve emekçilerin lehine yasaların çıkarılması gerekiyor. Bu konudaki mücadelemizden de vazgeçmeden devam edeceğiz. Bunun bilinmesini istiyoruz” diye konuştu.

Karlıkaya, Bursa Orhangazi’deki Cargill fabrikasında işten atılan işçilerle ilgili yürüyen davada da lehe sonuç almayı beklediklerini dile getirdi.

Kaynak: Sendika.Org

İlginizi çekebilir