Süslü Kadınlar otomobilsiz kentler için pedal çevirdi

Süslü Kadınlar Grubu, ‘Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ kapsamında bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla Van’da bisiklet turu düzenledi.

Süslü Kadınlar Grubu, “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” kapsamında Van’da bisiklet turu düzenledi. Bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla bağımsız bir şekilde yapılan tur için kadınlar Musa Anter Barış Parkı’nda bir araya geldi.

Balon ve çiçeklerle süslenen bisikletleriyle bir araya gelen kadınlar, bisikletlerine “Benzinle değil hayalle gider” yazılı dövizlerde astı. Musa Anter Barış Parkı’ndan Van Kalesi’ne kadar 6 kilometrelik mesafede yapılan tur boyunca pedal çeviren kadınlar, “Kadın yaşam özgürlük” sloganları attı.

Çevredeki yurttaşlar da alkış ve zılgıtlarla eyleme destek verdi.

‘BİSİKLET ULAŞIM ARACI OLARAK KULLANILSIN’

Kale önüne gelen kadınlar burada erbaneler eşliğinde söyledikleri Kürtçe müzikler eşliğinde halay çekti. Etkinliğe ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Zeynep Sezin Demirli Çakmak, 2013 yılından itibaren yapılan Süslü Kadınlar Bisiklet turunu bugün Van’da organize ettiklerini söyledi. Amaçlarının kadınların bisiklet kullanmasını yaygınlaştırmak ve bunu eğlenceli bir şekilde yapmak olduğunu ifade eden Çakmak, dünya çapında yaklaşık 115 yerde bu turun yapıldığını belirtti.

Yaklaşık 50-60 kadının kendi bisikletleriyle Van’da alanlarda olduğunu belirten Çakmak, “Bisikletin normal ulaşım aracı olarak kullanılmasını istiyoruz” diye konuştu. (MA)

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir