Suruç’ta yaşanan ve 4 kişinin ölümüyle sonuçlanan olay sonrasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, soruşturmayı AKP’li vekil lehine sonuçlandırmak için özel çaba harcıyor.

Urfa’nın Suruç ilçesinde Şenyaşar ailesinin dükkânında AKP’li vekil İbrahim Halil Yıldız’ın yakınlarının Celal Şenyaşar’a hakaret etmesiyle başlayan kavga silahların kullanılmasıyla büyümüş ve neticede 4 kişi yaşamını yitirmişti.

Ağır yaralıların olduğu olay sonrasında Şenyaşar ailesinden baba Esvet Şenyaşar ve oğulları Celal Şenyaşar ile Adil Şenyaşar ve AKP’li vekilin kardeşi Mehmet Şah Yıldız’ın ölümüyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere birçok AKP yetkilisi aileyi PKK’li ilan ederek suçladı. AKP’ye yakın basın da, yaşanan durumu ‘AKP’lilere saldırı’ olarak servis ediyor.

Suruç’ta yaşanan olayla ilgili kamera görüntüleri de basına yansımaya başladı. İlk görüntüleri İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuk olarak katıldığı özel bir televizyon kanalında servis etti. Akabinde olay anına ilişkin yeni görüntüler de sosyal medyaya ve haber ajanslarına yansıdı.

Henüz hastane önünde yaşanan linç görüntülerine ulaşılamazken, yaşamını yitirenlerin otopsi raporlarına ulaşıldı. Mezopotamya Ajansı’nın ulaştığı otopsi raporunda Celal ve Adil Şenyaşar’ın yakın mesafeden sıkılan kurşunlarla öldürüldüğü; Celal Şenyaşar’a 6, Adil Şenyaşar’a 17 kurşun sıkıldığı ve Adil Şenyaşar’ın vücudunun 14 yerinde ayrıca kesici alet yaralanmalarına rastlandığı belirtiliyor. Baba Esvet Şenyaşar’ın ise 7’si öldürücü bölgeden olmak üzere vücudunda toplam 30 ayrı yerde kesici alet yaralanmaları tespit ediliyor.

İLK GÖRÜNTÜLER SOYLU’DAN

Basına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun servis ettiği ilk görüntülerde silahların kullanıldığı anlara ilişkin bir şey yok. Soylu katıldığı programda, dükkan kapısına kadar yaşanan ve sadece sopaların kullanıldığı görüntülerin izlenmesi sonrasında “Bundan sonra önemli bir şey yok” diyerek ölümlerin gerçekleştiği, silahların kullanıldığı anların ‘önemsiz’ olduğunu vurguluyor. Soylu’nun katıldığı özel televizyonda ilk kez yayınlanan görüntülerde ses duyulmazken Soylu, Celal Şenyaşar’ın “Biz PKK’liyiz. Bizden size oy yok. Dükkanımdan çıkın” dediğini iddia ediyor.

İSMAİL KAPLAN SOYLU’NUN HEDEFİNDE

Soylu, aynı programda olay öncesine ilişkin HDP Urfa Milletvekili Adayı İsmail Kaplan’ın yanlış tercüme ile basına servis edilen görüntülerine ilişkin de konuşuyor. Kaplan söz konusu görüntülerde Meclis’te 3 Mayıs 2016’da Anayasa Komisyonu’nda gerçekleşen oturumda HDP Milletvekili Osman Baydemir’e tokat atan AKP’li vekil İbrahim Halil Yıldız’ı unutmadıklarını belirterek “Bu tokatı 24 Haziran’da ona 3 misliyle iade edeceğiz” diyor. Soylu ise bu bölümde Kaplan’ın “İbrahim Halil Yıldız’ı 3 kez gömeceğiz” diyerek tehdit ettiğini belirtiyor.

AJANS URFA, DÜKKANIN İÇİNDEN GÖRÜNTÜLERİ YAYINLADI

Soylu’nun servis ettiği görüntülerden sonra Ajans Urfa, yeni görüntülere ulaştı. Ajans Urfa’nın ulaştığı görüntülerde silahların dükkân içinde kullanıldığı anlar da var. AKP’lilerin sopalarla esnafa vurduğu görüntülerde tutuklanan Fadıl Şenyaşar olduğu iddia edilen kişi ile ölen Mehmet Şah Yıldız olduğu iddia edilen kişilerin silahlı oldukları görülüyor. Aynı görüntülerde silah kullanılması sonucu yaralanarak göğsünü tutan AKP’li biri ile Mehmet Şah Yıldız olduğu iddia edilen kişinin ateşlediği silahla yaralanan Adil Şenyaşar’ın bulunduğu görülüyor.

ADİL ŞENYAŞAR’IN VURULDUĞU ANLAR DA GÖRÜNTÜLERDE VAR

Ajans Urfa’da yayınlanan görüntülerde silahla ilk vurulanın AKP’li olduğu bilgisine yer verilirken AKP’linin kullandığı silahla vurulan Adil Şenyaşar’ın yere düştüğü, bu sırada bir diğer AKP’linin Şenyaşar’ı yaralıyken sopayla darp etmeye devam ettiği gözleniyor. Silahların kullanıldığı bu görüntülerde Fadıl Şenyaşar ile Mehmet Şah Yıldız oldukları iddia edilen kişiler kısa süre içinde olay yerinden ayrılıyorlar. Ancak her ikisinin de yaralı olduklarına dair bulgulara görüntülerde gözlenmiyor.

HASTANEDEKİ LİNÇ GÖRÜNTÜLERİ HENÜZ YOK

AKP’lilerin aileyi terörist olarak suçlayıp olayın müsebbibi olarak göstermelerine rağmen iddialar ölümlerin hastanede gerçekleştiği yönünde. Yaralı olarak hastaneye kaldırılan Şenyaşar ailesinin iki ferdi Celal ve Adil Şenyaşar, hastanede Yıldız ailesinin yakınları ve diğer AKP’liler tarafından polislerin gözü önünde linç ediliyorlar. Bu esnada hastanenin güvenlik kameraları da tahrip edilerek kameraların görüntü kaydetmesi engelleniyor.

Tüm bu olaylar yaşanırken Baba Esvet Şenyaşar olay yerinde değil.

ANNE ŞENYAŞAR’IN ANLATTIKLARI

Anne Emine Şenyaşar, hastanede yaşananları Mezopotamya Haber Ajansı’na şu sözlerle anlatıyor:

“Daha olay yerine varmadan kadınlar ‘gitme çocuklarını öldürdüler. Seni de öldürürler’ dediler. Gitmeme izin vermediler. Dönerken yolda eşimi gördüm. Hiçbir şeyden haberi yoktu. Bana ‘ne oldu dedi’ ben de söyledim. Sonra birlikte dükkâna doğru gittik, polis izin vermedi. Sonra ambulans geldi. Dükkândan birini çıkarıp, ambulansa bindirip götürdüler. Sonra biri geldi pikabıyla bizi hastaneye götürdü. Hastanenin içine girer girmez 20 erkek eşimin etrafını sardı. Serum şişesinin asıldığı demirlerle kafasına vurdular. Vuruyorlardı. Kanlar içinde kaldı. Ellerinden almaya çalıştım sağa gittim, sola gittim boş. Hiçbir şey yapamadım, alamadım. Polis oradan uzaklaştı. Hastanenin dışına gitti. Sadece bir polis orada bekliyordu. Ben gittim o polisin yakasına yapıştım ona ‘Siz nasıl bir hükümetsiniz öldürdüler. Adamı öldürdüler gel kurtar’ dedim yerinden kıpırdamadı. Yerinden sarstım ‘Nasıl bir devletsiniz öldürdüler’ dedim. Polis ne yerinden kıpırdadı ne de konuştu. Linç ettiler sonra da kafasına kurşun sıktılar. Kafasına kurşun sıkanı görsem tanırım. Sonrasında kendimi kayıp etmiştim, çocuklarımın arkadaşlarından biri geldi beni oradan götürdü. Oradan nasıl gittiğimi hatırlamıyorum. Nasıl linç edildiğini nasıl öldürüldüğünü gördüm. Sonrasını hatırlamıyorum.”

AKP’Lİ YILDIZ AİLESİ MAĞDUR GÖSTERİLİYOR

Hastanede yaşanan olay anına ilişkin görüntüler henüz ortada yok. Olayın yaşandığı dükkânın önünde bulunan hareketli mobese kameralarının görüntülerine de ulaşılabilmiş değil. Eldeki görüntüler sesi kesilmeden manüple edilerek basına bizzat İçişleri Bakanı’nın servis ettiği görüntüler ile Ajans Urfa’nın yayınladığı görüntüler var. Bir diğer bilinen ise tutuklananlar ve gözaltına alınanların Şenyaşar ailesi ile HDP’liler olduğu. Yıldız ailesinden silah ve sopa kullananların herhangi biri hakkında adli işlem yapılmadığı, olayın mağduru olarak gösterildilerini de İçişleri Bakanı’nın beyanlarından biliyoruz.

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…