Suruç’ta AKP milletvekili yakınlarının saldırısı sonucu yaşamını yitiren Hacı Esvet Şenyaşar ve çocukları Celal ve Adil Şenyaşar’ın  otopsi raporları ortaya çıktı. Celal ve Adil Şenyaşar’ın yakın mesafeden sıkılan kurşunlarla katledildiği, Esvet Şenyaşar’ın ise kesici aletlerle linç edildiği otopsi raporlarına yansıdı.
Urfa’nın Suruç ilçesinde AKP Milletvekili ve adayı İbrahim Halil Yıldız’ın yakınları tarafından katledilen esnaf Esvet Şenyaşar ve çocukları Adil Şenyaşar ile Celal Şenyaşar’ın otopsi raporlarına ulaşıldı.
Mezopotamya Ajansı’nda yer alan haberde 14 Haziran günü Suruç’tan Antep’teki 25 Aralık Devlet Hastanesi’ne getirilip tedavi altına alınan Celal ve Adil Şenyaşar kardeşler hastanede yaşamlarını yitirdikten sonra saat 21.00 sıralarında Antep Adli Tıp Kurumu’na götürüldü, adli tıp ekibi aileden hiç kimseye haber vermeden otopsi işlemlerini yaptı.
Celal Şenyaşar’ın vücudundan 6 mermi çıkarıldı
Sistematik otopsi öncesi harici muayenede, Celal Şenyaşar’ın vücuduna 6 adet farklı çaplarda ateşli silah mermi çekirdeği isabet ettiğini tespit eden adli tıp ekibi, vücuda isabet eden mermilerden ilk isabet eden mermi çekirdeğinin öldürücü nitelikte olduğunu, diğerlerinin ise öldürücü nitelikte olmadığını belirledi. Raporda vücuda isabet eden tüm mermilerin giriş deliklerinin incelenmesi sonucu, mermilerin bitişik mesafeden yapılan atışlar sonucu vücuda isabet ettiği tespit edildi.
Otopsi raporunda geçen doktor bilirkişi beyanına göre Celal Şenyaşar’ın ölüm sebebi şöyle: “Kişinin ölümünün ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı femur parçalı kemik kırığıyla birlikte büyük damar yaralanmasında gelişen kanama sonucu meydana gelmiş olduğu kanaatindeyiz.”
Adil Şenyaşar 17 kurşunla katledilmiş 
Adil Şenyaşar’ın otopsisinde, vücudun 14 bölgeden kesici, delici alet ve sert cisimlerle darp edildiği belirlendi. 14 bölgenin büyük bir kısmında ciddi yaraların olduğunu belirleyen ekipler, raporda Adil’in aşırı darba maruz kaldığını belirtti. Harici muayenenin ardından sistematik otopsiye geçen ekipler, Adil’in vücuduna 17 tane farklı çaplarda silah mermisinin isabet ettiğini belirledi. İsabet eden mermilerden 5’inin öldürücü nitelikte olduğunu diğer mermilerin yaralanmalara sebebiyet verdiğini, ancak öldürücü nitelikte olmadığını belirten ekip, sadece 2 adet merminin uzaktan atıldığını diğer tüm atışların bitişik mesafeden yapıldığını kaydetti.
Doktor bilirkişiler Adil Şenyaşar’ın ölüm sebebini ise raporda, “Ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına, bağlı klavikula, kaburga ve vertebra, iliak kanat kemik kırıklarıyla birlikte göğüs ve batın iç organ yaralanmasından gelişen kanama sonucu meydana gelmiş olduğunu kanaatindeyiz” diye kaydetti.
Esvet Şenyaşar linç edilerek katledildi 
Çocuklarının yaralandığını duyması üzerine gittiği Suruç Devlet Hastanesi’nde AKP’li milletvekili yakınlarının saldırısına maruz kalan baba Hacı Esvet Şenyaşar’ın otopsi raporuna göre, 15 Haziran günü saat 17.00 sularında 25 Aralık Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Hacı Esvet’in saat 18.45 sıralarında Antep Adli Tıp Kurumuna otopsi için getirildiği belirtildi.
Harici muayenede, Esvet’in vücudunun 7 hayati bölgesinden kesici aletlerle büyük çapta yaralar oluşturularak yaralandığı ve 7 ciddi yaranın yanı sıra vücutta 23 noktada öldürücü nitelikte olmayan yaranın olduğu tespit edildi.
Harici muayenenin ardından doktor bilirkişiler, Esvet’in ölüm sebebini şöyle kaydetti: “Genel beden travmasına bağlı oluşan ekstermite, sternum, sol parietooksipitalde dış tabula, kot kırıklarıyla birlikte beyin kanaması, iç organ yaralanmasından gelişen iç kanama ve pnömotoraks sonucu meydana gelmiş olduğu kanaatindeyiz.”
Ermine Şenyaşar da eşi Esvet’in serum şişeleri ve aletleriyle linç edildiğini anlatmıştı.
Güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı: Haber manipüle edilerek verildi
Öte yandan AKP’ye yakın haber siteleri olay gününe ait güvenlik kameraları görüntülerinin bir kısmını yayınladı. Celal ve Adil Şenyaşar’ın dükkanlarında bulunan güvenlik kameralarına ait yayınlanan görüntülerde AKP’lilerin Celal ve Adil ile tartıştıkları ve tahrik edici davranışlarda bulundukları görülüyor. Fakat AKP’ye yakın medya bu görüntüleri, “Suruç’ta AK Partili vekil ve beraberindekilere yönelik kanlı saldırı ile ilgili güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı” şeklinde manipüle bir haber servis etti.
Yayınlanan görüntülerde Adil ve Celal’in elinde silah bulunmadığı görülürken, AKP’lilerin ilk önce Adil’e yumruk attığı ve tartışmanın daha sonra büyüdüğü görülüyor. Görüntülerin tartışmanın başladığı andan sonraki kalan kısmı ise yayınlanmadı.
Kaynak: Jinnews – http://jinnews2.xyz/news/content/view/86095
  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…