Suriye’ye Rus tahılı taşırken Lübnan’da tutuklanan gemi serbest bırakıldı

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Print
Email

Ukrayna’nın ‘çalıntı tahıl’ taşıdığı iddiasıyla Ukrayna’nın Lübnan Büyükelçiliği’nin talebi üzerine tutuklanan Rus gemisi serbest bırakıldı.

Rusya’nin tahıl ve un taşıyan ve Lübnan’da tutuklanan gemisinin serbest bırakılmasına karar verildiği duyuruldu. Ukrayna’nın ‘çalıntı tahıl’ taşıdığı iddiaları üzerine Lübnan Büyükelçiliği talebiyle tutuklanan gemideki tahıl ve unun Rusya’ya ait olduğu kaydedildi.

Geminin tutuklanması üzerine pazartesi günü devreye giren Rusya’nın Beyrut Büyükelçiliği, Lübnan Adalet Bakanlığı’na geminin yüklü olduğu tahıl ve unun Rusya’ya ait olduğunu kanıtlayan belgeleri sundu.

Sputnik’in haberine göre; açıklamada bulunan Lübnan Cumhurbaşkanı’nın Rusya İşlerinden Sorumlu Müsteşarı Amal Abu Zayed, “Evet, gerçekten de diplomatlar Laodicea kuru yük gemisindeki un ve arpanın Rusya’dan geldiğini kanıtladı. Demek ki Ukrayna Büyükelçiliği, bizi Ukrayna’dan ‘çalınan’ tahıl taşıyan gemiyi tutuklamaya ikna ederken yalan söyledi” dedi ve şöyle devam etti:

Suriye’den Lübnan tarafına herhangi bir talepte bulunulmadığını söyleyen Abu Zayed, “Hukuki açıdan gemi özel bir şirkete ait. Bu nedenle Şam, resmi olarak herhangi bir talepte bulunma hakkına sahip değil” ifadelerini kullandı.

Lübnan tarafı dün sabah, geminin 24 saat sonra Trablusşam Limanı’ndan ayrılabileceğini resmi olarak bildirdi.

Diğer yandan Trablusşam Limanı Müdürü, Sputnik’e bugünkü özel yorumunda şunları aktardı: “Laodicea kuru yük gemisinin tutuklanmasının iptaline yönelik mahkeme kararı elimize geçti, protokol işlemlerinin tamamlanmasının ardından bir-iki saat içinde gemi limandan ayrılabilecek.”

Kaynak: + GERÇEK

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.