PYD Eşbaşkanı Hesen, Türkiye’nin Kuzey Suriye kentlerine saldırılarının Suriye krizinin çözümünü engellediğini belirtti.

Sekiz yıldır devam eden Suriye iç savaşında yapılan görüşmeler savaşın sonlandırılması için siyasi çözüm getiremiyor. Geçtiğimiz hafta İstanbul’da toplanan Dörtlü Zirve’den de beklenen sonuç alınamadığına dikkat çekilirken, Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Şahoz Hesen, Kobani ve Tel Abyad (Gire Spi) başta olmak üzere Kuzey Suriye kentlerine yönelik Türkiye’nin sınır ötesinden artan saldırılarını değerlendirdi. Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) konuşan Hesen, “Saldırılarla bitme noktasına gelen IŞİD’in varlığının korunduğunu” savundu.

“SALDIRILAR SUÇ”

Saldırılarla “Suriye krizinin çözümünün de engellendiğini” söyleyen Hesen, “Kuzey ve Doğu Suriye’de barış, huzur, ortak yaşam ve halkların özgürlüğü ileri düzeydedir. Kuzey ve Doğu Suriye’deki bu yaşama tahammül edemeyen Türkiye devleti, demokratik projeyi yok etmek istemektedir” dedi. Saldırıların uluslararası hukuk kurallarına göre ‘suç’ olduğunu vurgulayan Hesen, sivillerin hedef alınmasının ‘büyük bir tehlike’ olduğunu kaydetti.

“SESSİZLİĞE TEPKİ” 

“Uluslararası devletlerin devam eden saldırılar karşısındaki sessizliğinin kabul edilemez olduğunu” söyleyen Hesen, “Fransa saldırılara ilişkin açıklama yaptı. Açıklamalar elbette önemlidir ancak yeterli değildir. Saldırılara ciddi tepkiler gösterilmelidir. Çünkü Türkiye devletinin saldırıları, IŞİD ile mücadelede uluslararası devletler tarafından kabul edilen anlaşmaların ayaklar altına alınması demektir. Uluslararası devletler IŞİD’ten özgürleştirilen alanların savunulması için sorumluluklarını yerine getirmelidir” şeklinde konuştu.
SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ

“Suriye rejiminin devam eden saldırılar karşısındaki sessizliğine de tepki” gösteren Hesen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hemen hemen her gün Rusya ve Suriye rejimi yetkilileri açıklamalar yaparak Suriye’nin toprak bütünlüğüne vurgu yapıyor. Ama Türkiye, Suriye’nin topraklarına işgal saldırılarında bulunuyor ve Suriye rejimi hiçbir tepki göstermiyor. Suriye rejiminin sessizliğine bakılırsa ya Türkiye devletiyle saldırılarda anlaştılar ya da bu saldırılar rejimin işine geliyor. Bu tarzla Suriye’nin toprak bütünlüğü korunamaz. İşgal uluslararası kanunlara göre suçtur. Suriye rejimi Türkiye devletinin işlediği suçlara ilişkin dava açmalı ve sorumluluğunu yerine getirmelidir. Ancak Suriye rejimi tam tersine, devam eden saldırılar karşısında gözünü kapatmıştır. Suriye rejimi, Türkiye devletinin saldırılarına zemin hazırlamaktadır.”

 

Kaynak : Artıgerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…