Suriye’nin güneyindeki Süveyde kentinde düzenlenen dört intihar saldırısında en az 215 kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Hükümete yakın Sham FM’e konuşan Süveyda kentinden bir sağlık yetkilisi saldırılarda 180 kişinin de yaralandığını söyledi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise saldırılarda en az 221 kişinin öldüğünü, bunlardan 127’sinin sivil olduğunu açıkladı.

Saldırıları IŞİD üstlenirken, Suriye Resmi Haber Ajansı SANA, saldırıların hedefi olan köylerde hayatın normala döndüğü bilgisini okuyucularına servis etti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdül Rahman, saldırıları üç intihar bombacısının düzenlediğini söylerken, kentin kuzey ve doğusundaki köylerde de patlamalar yaşandığını kaydetti. Saldırılardan biri kentteki pazar yerinin en işlek olduğu saatlerde bombalı bir aracın infılak ettirilmesiyle gerçekleşti.

Resmi haber ajansı SANA, kentteki iki saldırganın daha takibe alındığını ve intihar saldırısı düzenleyemeden etkisiz hale getirildiklerini bildirdi.

SANA, IŞİD militanlarının Süveyde’nin kuzeydoğusundaki 3 köye saldırı düzenlediğini de duyurdu.

Devlet televizyonu ayrıca IŞİD üyelerinin Süveyde kentinin kuzeydoğusundaki üç köye saldırdığını açıkladı.

IŞİD ÜSTLENDİ

Öte yandan, ülkede son yıllarda gerçekleştirilen en kanlı saldırıyı IŞİD üstlendi. Süveyde’nin merkezi Şam hükümetinin hâkimiyetindeyken, kuzeydoğusunda IŞİD’in varlığı sürüyor.

SANA: HAYAT NORMALE DÖNDÜ

Bu arada SANA, saldırıların hedeflerinden Şebke köyünde hayatın normale döndüğübilgisini okuyucularına servis etti.

SANA’nın haberinde şu ifadelere yer verildi:

“Süveyda İlinin kuzeydoğusunda yer alan ve bugün sabah saatlerinde radikal terör örgütü IŞİD’in gaddar saldırılarına maruz kalan Şebke Köyü ve ahalisi normal yaşamlarına döndüler. Köy ahalisi ordu birliklerimiz ile işbirliği içinde saldırgan radikal teröristlere karşı koyup, saldırganların çoğunu ölü yaralı düşürmüşlerdi.”

KENTTEKİ ASKERLER NAKLEDİLMİŞTİ

Süveyde kenti ülkenin birçok yerinde 2011’den bu yana yaşanan şiddet dalgasından büyük ölçüde etkilenmemişti.

Suriye ordu birlikleri muhaliflere yönelik operasyon için Süveyde’den Dera ve Kuneytire’ye nakledilmişti.

Golan Tepeleri’ndeki muhaliflere yönelik operasyonlarını tamamlayan ordu birlikleri dikkatini güney ucuna yöneltmişti.

Kaynak: Artı Gerçek

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…