Reuters, Suriye’deki muhaliflere dayandırdığı haberde, Türkiye hükümetinin Suriye’de hayatını kaybeden ÖSO yakınlarına Türkiye’de ev ve vatandaşlık sözü verdiğini iddia etti.

Rusya, İran ve Türkiye İdlip operasyonunu konuştuğu saatlerde Reuters, Türkiye hükümetinin Suriye’de desteklediği ÖSO’cuların aileleri ve paralı askerlerle konuşarak önemli bir iddia gündeme getirdi.

Khalil Ashawi imzalı haberde, Türkiye’nin Suriye’de hayatını kaybeden muhaliflerin yakınlarına Türkiye’de ev ve vatandaşlık sözü verildiği iddia edildi.

‘TÜRKİYE HÜKÜMETİ’NDEN ÖSO’CULARIN AİLELERİNE EV VE VATANDAŞLIK SÖZÜ’

Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu’unda Teğmen olarak görev alan Abdullah Halawa adlı paralı askerin, saldırılarda hayatını kaybeden Suriyelilere, 60 bin TL’ye tekabul eden 9.142 dolar verildiğini iddia ettiği haberde, Halawa, “Ölen 65 kişinin yakınlarına yardım yapıldı. Onlara Türkiye vatandaşlığı ve ev de verilecek. Onların feda ettiklerinin karşılığını vermiyor ama yapılabilecek en iyi şey onları onurlandırmak” dedi.

Halawa, Suriye’de yaralananlara ise 15.000 TL, yaralanarak sakatlananlara 30.000 TL verileceğini iddia etti.

Haberde yardım alanlarla da konuşan, Reuters muhabiri, iddiaları Suriyeli bir muhalifin babasından dinledi. 19 yaşındaki oğlunu çatışmalatfa kaybeden Maamoun Şaban, “Türk kardeşlerimiz bize çok yardım ediyor. Bize vatandaşlık ve Türk topraklarında ev sözü verdiler” dedi.

Afrin’de hayatını kaybeden üç kişinin akrabalarına 60.000 TL verildiğinin de aktarıldığı haberde, sınıra yakın bir kasabada parmak izi ve belgelerle para verildiği de iddialar arasında.

Afrin’de mayına basarak hayatını kaybeden bir paralı askerin eşinin, “Vatandaş olur olmaz Türkiye’ye taşınacağım” ifadelerine de yer verilen haberde, kadının eşinin maaşını almaya devam ettiğine de dikkat çekiliyor.

Türkiye’den gelen nakit paranın kendileri için kurtuluş olduğunu söyleyen Suriye’deki çatışmalarda ölen 20 yaşındaki bir ÖSO’cunun babası ise, Türkiye’nin desteğini “Bize vatandaşlık prosedürünün yolda olduğu söylendi” sözleriyle dile getirdi.

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…