Suriye ile İsrail sınırını oluşturan Golan Tepeleri’nde “tahriklerin” önlenmesi amacıyla Rus askeri polisinin konuşlandırılacağı bildirilmişti.

Interfax haberinde, Rusya Savunma Bakanlığı’nın, Golan Tepeleri’nde olası herhangi bir provokasyondan korumak amacıyla polis konuşlandıracağını ve 8 gözlem noktası kuracağı belirtildi.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Suriye Özel Elçisi Alexander Lavrentiev ise açıklamasında ise dün, İranlı kuvvetlerin, Suriye’deki ağır silahlarını, işgal altındaki Golan Tepeleri’nden 85 kilometre uzağa çektiğini söyledi.

Ancak İsrail’in söz konusu geri çekilmeyi “yetersiz” bulduğu söylendi. İsrail Ordusu yaptığı açıklamada, “Golan Tepeleri’nin Suriye kısmının güneyindeki terör hedeflerine yönelik hava operasyonu düzenlendi” ifadesini kullandı.

Bu arada Suriye rejim güçleri, muhalif grupların kontrol ettiği bölgeleri geri almak için Hama ve çevresine askeri operasyon başlattığı belirtti..

İsrail merkezli Jerusalem Post’ta çalışan gazeteci Ilanit Chernick, İsrail’in ‘Şam yakınlarındaki İran üslerini hedef aldığı’ iddiasını ileri sürdü.

Suriye devlet haber ajansı SANA, ‘düşman hedeflerinin’ düşürüldüğünü belirtti.

Suriyeli aktivist Wael el Russi’nin aktardığına göre, Suriye hava savunma sistemleri tarafından 3 füze ve bir İnsansız Hava Aracı (İHA) düşürüldü. Füzelerden ikisinin Şam’ın güneyini, diğer bir füzenin ise şehrin kuzey batısını hedef aldığı belirtildi.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…