Özgür Denizli

Suriye Ulusal Uzlaşma Bakanı Ali Haydar: ‘Kürtlere özel koşullar kabul edilemez’

Suriye: İdlib operasyonu Kürt denklemini değiştirecek

Kürt heyetinin Şam temaslarını değerlendiren Suriye Ulusal Uzlaşma Bakanı Ali Haydar, ‘Kürtlere özel koşullar kabul edilemez’ dedi.

Suriye Ulusal Uzlaşma Bakanı Ali Haydar, Kürtler dahil hiçbir etnik grup veya bölge için özel koşulların müzakere konusu olmadığını söyledi..

Aralarında Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) de bulunduğu heyetin geçen ay Şam’da yaptığı görüşmeleri değerlendiren Haydar, “Şu anda kuzeydoğudaki ikilemin çözümüne yönelik ciddi görüşmeler yapıldığını söyleyemeyiz, çünkü Suriye topraklarında diğerlerinden farklı bir çözümün konuşulması kabul edilemez. Suriye’de hiçbir bölgeye diğerlere göre ayrıcalıklar veremeyiz” ifadelerini kullandı.

“FEDERASYON KESİNLİKLE ELE ALANMADI”

Sputnik’te yer alan habere göre, Kürt heyetiyle görüşmede hiçbir şekilde federalleşme konusunun ele alınmadığını dile getiren Suriyeli bakan, Şam’ın bu konudaki görüşünün bilindiğini belirterek, “Hükümetimiz buna olumsuz bakıyor” dedi.

“ABD İLE İŞBİRLİĞİ YAPAN HAİNDİR”

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, ABD ve müttefikleriyle işbirliği yapan herkesin hain olduğunu söylediğini hatırlatan Haydar, “Bu sadece Kürtleri ilgilendirmiyor. Düşmanla işbirliği hainliktir ve bu sorun ilgili kanuna göre çözüme kavuşturulacak” diye kaydetti.

Zaferle sonuçlanacağından şüphe etmediğini savunan İdlib operasyonunun Kürt denkleminde birçok şey değiştireceğini ifade eden Uzlaşma Bakanı, “Onlar, Suriye devletinin tüm toprakları kurtarma ve iktidarını tüm topraklara yayma yönünde ilerlediğini ve Suriye topraklarında ABD, Türkiye veya Körfez ülkeleri olsun yabancı projelere yer kalmayacağını anlayacak” diye konuştu.

Kaynak: Artı Gerçek

Exit mobile version