Suriye, QSD’yi orduya katılmaya çağırdı

Suriye Savunma Bakanlığı, Suriye Demokratik Güçleri’ne, Suriye ordusuna katılma çağrısı yaptı. Suriye Demokratik Güçleri ise çağrıya henüz cevap vermedi.

Suriye Savunma Bakanlığı, Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) ana gövdesini oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (QSD) Suriye ordusuna katılma çağrısı yaptı.

Bakanlığın açıklamasında, “Suriye toprağını tehdit eden Türk saldırganlığına karşı” ortak direniş çağrısı yer aldı.

Suriye devlet ajansı SANA tarafından yayımlanan açıklamada Savunma Bakanlığı, orduya katılmak isteyenler için gerekli düzenlemelerin yapılacağını, bugüne kadar zorunlu askerlikten kaçmış olanların ve aranmakta olanların da bu düzenlemelerden yararlanabileceğini belirtti.

SANA’nın aktardığına göre Suriye İçişleri Bakanlığı da QSD’nin kurduğu polis birimi olan “Kürt İç Güvenlik Kuvvetleri” mensuplarına Suriye polisine katılma çağrısında bulundu.

Suriye Eğitim Bakanlığı da ülkenin kuzeydoğusunda “yıllardır Suriye hükümetine bağlı okullarda eğitim alamayan” öğrencileri eğitim sistemine dahil etmeye hazır olduğunu açıkladı.

Suriye Demokratik Güçleri’nden ise çağrıya henüz bir cevap verilmedi.

Mazlum Kobane: Suriye ordusuna katılma çağrısı kurumsal değil bireysel

Suriye Demokratik Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum Kobane, Suriye Savunma Bakanlığı’nın, QSD’ye yaptığı ‘Suriye ordusuna katılın’ çağrısına cevap verdi.

Suriye Demokratik Güçleri Genel Komutanı Mazlum Kobane, Suriye Savunma Bakanlığı’nın, Suriye Demokratik Güçleri’ne (QSD) yaptığı Suriye ordusuna katılma çağrısına cevap verdi.

Kobane, çağrının kurumsal olarak QSD’ye değil bireysel düzeyde yapıldığını, bunun da önerilen katılma şekli ile uyumlu olmadığını söyledi.

Twitter hesabından açıklama yapan Kobane “Bakanlık, önerdiğimiz şeyin ışığında bir çözüm önerecekti; bu, Suriye Demokratik Güçleri’nin Suriye savunma sisteminin bir parçası olmasıydı” dedi.

ABD’nin Kuzey Suriye’den çekilmesinin ardından Suriye Demokratik Güçleri’nin, Suriye ordusuna “5. Kolordu” adıyla katılabileceği öne sürülmüştü.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise QSD’lilerin Suriye ordusuna katılma olasılığı hakkında “Biz Sayın Putin’e bir hatırlatma yaptık. Dedik ki ‘Bunlar icabında rejimin elbiselerini giymek suretiyle arazide kalırsa ne olur?’ ‘Müsaade etmeyiz’ dedi” diye konuşmuştu.

Kaynak: ARTI GERÇEK   (BBC TR)

İlginizi çekebilir