MSD yöneticisi Hasan Muhammed Ali, oluşturulan Ortak Komite üzerinden yerel yönetimlerin işleyişi ile Suriye krizinin çözüm bekleyen diğer sorunlarını ele aldıklarını açıkladı.

ANHA’ya konuşan MSD Siyasi Konseyi Üyesi Ali, söz konusu ortak komitenin oluşturulmasında ön adımın atıldığını belirterek yerel yönetimlerin işleyişinin takibi ile Suriye krizinin çözümü için görüşmelerin sürdüğünü açıkladı. Suriye rejimi ile belirlenen başlıkları görüşmeye başladıklarını belirten Muhammed Ali, yapılan ön görüşmelerde MSD ve Suriye hükümetinin katılımıyla ortak bir komitenin kurulmasının kararlaştırıldığını belirtti.

MSD Siyasi Konseyi Üyesi Ali, Suriye’nin geleceği ve Kuzey Suriye’deki gelişmeleri takip edecek olan başka komitelerin de kurulacağını belirterek görüşmelerin önümüzdeki dönem bu komiteler üzerinden devam edeceğini vurguladı.

Suriye rejimi ile Tabka Barajı için de görüştüklerini sözlerine ekleyen Muhammed Ali, “Tabka Barajı ulusal bir yapıdır ve tüm Suriye halklarına hizmet etmektedir. Bu barajın tüm ihtiyaç ve eksiklikleri giderilene kadar bu konudaki görüşmelerimiz devam edecek” dedi.

Suriye krizini kalıcı bir biçimde çözmeyi ve halka hizmet etmeyi amaçladıklarını vurgulayan Muhammed Ali, Ortak Komite’nin her iki taraf arasındaki görüşmeleri halkın çıkarları doğrultusunda sürdürmeye devam edeceğini belirtti.

Demokratik Suriye Meclisi (MSD), Suriye hükümetinin daveti üzerine geçtiğimiz ay Şam’a gitmiş ve Suriye hükümeti ile iç savaşın neden olduğu krizin çözümü ve Kuzey Suriye’deki gelişmeleri ele alan görüşmelerde bulunmuştu. İlk görüşme sonrasında yapılan açıklamada çözüm için tarafların ortak komite oluşturmaları ve görüşmeleri bu ortak komite üzerinden sürdürmeleri karar altına alınmıştı.

Kaynak: Artı Gerçek

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…