Suriye Anayasa Komitesi oluşturulma görüşmelerine katılım için Türkiye, Rusya ve İran’a Cenevre daveti

Suriye Anayasa Komitesi’nin oluşturulmasına ilişkin yapılacak görüşmelere katılma davetini Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura yaptı.

11-12 Eylül tarihlerinde Suriye Anayasa Komitesi görüşmeleri için Cenevre’de toplantılar yapılacak. Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Türkiye, İran ve Rusya’yı, Suriye konusunda yapılacak görüşmeler için İsviçre’nin Cenevre kentine davet etti.

De Mistura’nın davetini BM Sözcüsü duyurdu. Sözcü, Suriye’de yeni bir anayasa oluşturulması için kurulması planlanan komiteye ilişkin görüşmelere paralel olarak aralarında ABD’nin de bulunduğu ülkelerle de görüşmelerin öngörüldüğünü ifade etti. Ancak bu toplantıya ilişkin tarih vermedi.

BM Suriye Özel Temsilcisi de Mistura, Temmuz ayının sonunda Suriye’nin yeni anayasasını hazırlayacak komitenin oluşturulması sürecinin tamamlanması için Türkiye, Rusya ve İran’dan heyetlerle Eylül ayında Cenevre’de bir toplantı gerçekleştirmeyi planladığını açıklamış, ancak toplantı tarihi vermemişti.

DAVET EDİLEN ÜÇ ÜLKE ASTANA SÜRECİNİ YÜRÜTÜYOR

Suriye’de yedi yılı aşkın süredir devam eden ve 350 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan iç savaşın sona erdirilmesi için yürütülen diplomatik çabalar çerçevesinde 2017 yılında başlatılan Astana sürecine Türkiye, Rusya ve İran garantörlük ediyor. Görüşmelere Suriye hükümeti ve muhaliflerin temsilcileri de katılıyor. Garantör ülkelerin liderleri ayrıca üçlü zirveler gerçekleştirerek Suriye konusuna çözüm arıyor. Üç ülkenin liderinin bir sonraki zirvesinin İran’ın başkenti Tahran’da yapılması planlanıyor.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…