Şule Çet için adaleti kazanan kadınlar, Cennet Tuba Tokbaş için de bu adalet mücadelesini sürdürecek!

Denizli Kadınlar Birlikte Güçlü Paltformu Cennet Tuba Tokbaş için sokağa çıktı. Yapılan basın açıklamasında Tokbaş için adalet arayışının takipçisi olunacağı sözü verildi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Basına ve kamuoyuna

Pamukkale Üniversitesi öğrencisi 22 yaşındaki Cennet Tuba Tokbaş, dün akşam saatlerinde kendi evinde Eray Hakver tarafından boğularak katledildi.

Eray Hakver, kızkardeşimiz Cennet Tuba Tokbaş’a şiddet uygulamış ardından boğarak katletmiştir. Katil Hakver emniyette verdiği ifadede “kıskançlık” bahanesini öne sürmüştür.

**

Gün geçmiyor ki kadın cinayeti haberi almayalım.

Erkekler sadece Ekim ayında an az 23 kadını, 2020 yılının 10. ayına kadar en az 229 kadını katletti.

Kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddetin artmasındaki en büyük sebeplerden bir tanesinin, cezasızlık politikaları olduğunu çok iyi biliyoruz.

Kadına yönelik şiddete ve kadın cinayetlerine karşı caydırıcı yaptırımlar uygulamayı, kadınları korumayı amaçlayan İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmaması, tartışmaya açılması, kaldırmak istenmesi bu sebeplerin başında gelmektedir.

Devlet yetkililerinin, kadın düşmanı, kadını suçlayan, katili koruyan söylemeleri bu sebepler arasındadır.

Kadın katillerine; kravat taktığı için, pişman olduğu için, sabıka kaydı olmadığı için uygulanan iyi hal indirimleri, yine katillerin güç aldığı bir dayanak oluşturmakta ve cinayetlerin artış sebepleri arasında yer almaktadır.

**

Biz kadınlar bu cinayetlerin de, bu cinayetlerin sırtını sıvazlayan erkek egemenliğinin de peşini bırakmıyoruz!

İki gün önce Muğla’da adliye önünde tüm baskılara rağmen “Pınar Gültekin için adalet” diyen kadınlar, Şule Çet için adaleti kazanan kadınlar, Tuba için de bu adalet mücadelesini sürdürecek!

Ama tekrar ediyoruz! Şiddet önlenebilir!

Kadın cinayetleri önlenebilir!

Gerekli yaptırımlar ve caydırıcı cezalar uygulansın. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı kanun uygulansın!

Kadın cinayetleri önlensin!

Biz hayatlarımıza sahip çıkmak için de, katledilen her bir kadının hesabını sormak için de sokaklarda olacağız, meydanlarda olacağız, adliye salonlarında olacağız!

Tuba’nın ve katledilen her bir kadının hesabını mutlaka soracağız!

Bir kişi daha eksilmeyeceğiz!

 

İlginizi çekebilir