Sudan’ın 30 yıllık diktatörü Beşir istifa etti

Sudan’da 30 yıllık iktidarı insan hakları ihlalleri ve baskı ile tanımlanan Devlet Başkanı Ömer El Beşir, kitlesel protestoların ardından görevi bıraktı. Reuters’a konuşan hükümet kaynakları, Beşir’in istifayı kabul ettiğini ve bir geçiş konseyi için görüşmeler yapıldığını doğruladı.

Afrika ülkesi Sudan’da Ömer El Beşir’in 30 yıllık diktatörlüğü sona eriyor. Al Hadath televizyonuna konuşan bir bakan, Beşir’in istifa ettiğini ve bir geçiş konseyi kurulması için görüşmeler yapıldığını duyurdu. Reuters’a konuşan hükümet kaynakları da bu açıklamayı doğruladı.

Dubai merkezli al Hadath televizyonuna konuşan bakan Adil Mahcup Hüseyin, ‘Beşir’in istifası sonrasında kurulacak askeri konsey için istişareler yapılmakta olduğunu’ söyledi.

ORDU AÇIKLAMASI BEKLENİYOR

Sudan ordusu, altı gündür devam eden protestoların ardından bu sabah devreye girmiş, başkent Hartum’un çeşitli noktalarına asker konuşlandırılmıştı. Devlet televizyonuna da askerler girerken, kanalda şu an ulusal marşlar çalınıyor, altyazıda da ordunun kısa süre içinde açıklama yapacağı belirtiliyor.

Ülkede bazı üst düzey yetkililerin gözaltına alındığı da gelen haberler arasında.

1985 DARBESİNİN YILDÖNÜMÜNDE TIRMANDI

Sudan halkı, ekmek ve yakıt zamlarına tepki olarak 19 Aralık’tan bu yana protestolar düzenliyordu. Eylemler, otokratik devlet başkanı Cafer Numeyri’nin kitlesel protestoların ardından 1985’te devrildiği darbenin yıldönümü olan cumartesi günü tırmanmıştı.

Halk, ordunun kendilerinden yana tavır koyması talebiyle altı gündür başkent Hartum’da Beşir’in konutunun yanı sıra Savunma Bakanlığı’nın da bulunduğu yerleşkenin dışında oturma eylemi yapıyordu. Eylemlere çok sayıda kadın da katılıyor.

Kaynak: DUVAR

http://ozgurdenizli.com/sudanda-darbe-girisimi-ordu-devlet-televizyonunu-kusatti/

İlginizi çekebilir