Sudan’da darbe protestoları: 13 ölü

Sudan’da ordu yönetime el koymuş, Devlet Başkanı El Beşir tutuklanmıştı.

Muhalif Sudan Doktorlar Komitesi, askeri darbeyle 30 yıllık Ömer El Beşir yönetimine son veren güvenlik güçlerinin dünkü gösterilere müdahalesi sonucu 2’si başkent Hartum’da 13 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Doktorlar Komitesi’nden yapılan yazılı açıklamada, güvenlik güçlerinin dünkü gösterilere müdahalesi sonucu 2’si başkent Hartum’da, 8’i Orta Darfur eyaletinin Zalinci kentinde, 2’si Medeni kentinde ve biri de Atbera kentinde olmak üzere 13 göstericinin yaşamını yitirdiği ifade edildi.

Açıklamada, başkentte bir kişinin Genelkurmay karargahı önündeki protesto gösterileri sırasında öldüğü kaydedildi.

Komite, böylece geçen cumartesiden bu yana Genelkurmay karargahı önündeki gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısının 35’e yükseldiğini açıkladı.

ASKERİ GEÇİŞ KONSEYİ ÜYELERİNİN AÇIKLANMASI ERTELENDİ

Sudan’da askeri geçiş konseyi üyelerinin açıklanmasının daha fazla istişare yapılması amacıyla ertelendiği bildirildi.

Sudan resmi haber ajansı SUNA’da yer alan açıklamada, geçiş konseyindeki isimlerin duyurulmasının daha fazla istişare yürütülmesi için ertelendiği belirtildi.

Açıklamada, askeri konsey tarafından görevlendirilen askeri-siyasi komisyonun yarın ülkedeki siyasi güçlerle görüşmeler gerçekleştireceği ifade edildi.

Açıklamada aynı komisyonun, Arap ülkeleri, Troyka ülkeleri, Amerika, Afrika ülkeleri ve Asya ülkelerinden büyükelçilerle de görüşmeler gerçekleştireceği aktarıldı.

‘SUDAN HALKININ RIZA GÖSTERMEYECEĞİ HERHANGİ BİR ÇÖZÜMÜ REDDEDİYORUZ’

Sudan’da Hızlı Destek Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Muhammed Hamdan Hamideti, Hızlı Destek Kuvvetleri Komutanlığı’nın sosyal medya hesabında yayımlanan açıklamasında, “Sudan halkının rıza göstermeyeceği herhangi bir çözümü reddediyoruz” ifadesini kullandı.

Açıklamada devrime öncülük eden grupların (Sudan Meslek Odaları, muhalif partiler ve gençlik hareketleri) liderlerinden ülkenin kaosa sürüklenmesini engellemek ve Sudan halkının razı olacağı bir çözüme ulaşmak için diyalog kapısını açık tutmaları istendi.

ABD SUDAN’A SEYAHAT UYARISININ SEVİYESİNİ 4’E ÇIKARDI

ABD Dışişleri Bakanlığı, Sudan’da ordunun yönetime el koymasından sonra bu ülkeye yönelik seyahat uyarısını güncelledi.

Bakanlık, Sudan’a yönelik seyahat uyarısı seviyesini 4’e çıkararak “Suç, terörizm, iç karışıklık, kaçırılma ve silahlı çatışma dolayısıyla Sudan’a seyahat etmeyin” açıklaması yaptı.

Sudan’da iç karışıklığın yanı sıra silahlı soygun, araç ve haneye tecavüz suçlarının yaygın olduğu belirtilen açıklamada, “Bakanlık, 11 Nisan 2019’da görev durumu acil olmayan ABD hükümet çalışanlarının ülkeyi terketmesi emrini verdi” denildi.

Açıklamada, Kuzey Afrika ülkesinde terör tehdidinin de söz konusu olduğu belirtilerek, ülkede olağanüstü hal ilan edildiğine ve Sudan güvenlik güçlerinin tutuklama ve derdest etme konusundaki yetkilerinin genişletildiğine dikkat çekildi.

NE OLMUŞTU?

Sudan Savunma Bakanı ve Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Avad bin Avf, dün devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, askerin yönetime el koyduğunu ve Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in tutuklandığını bildirmişti.

Anayasanın askıya alındığını, Başbakanlık, Meclis ve eyalet yönetimlerinin de feshedildiğini belirten Bin Avf, 2 yıllık bir geçiş döneminin başladığını kaydetmişti. Sudan, 19 Aralık 2018’den bu yana hayat pahalılığının protesto edildiği ve Ömer el-Beşir’in görevi bırakmasının istendiği gösterilere sahne oluyordu.

Cumartesi günü yeniden alevlenen protestoların ardından Sudan ordusu dün sabah önemli devlet kurumlarını kuşatmış, iktidardaki Ulusal Kongre Partisi’nden onlarca ismi gözaltına almıştı.

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir