Şubat ayında 170 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi

CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun hazırladığı rapora göre geçen ay 170 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi. Şubat ayında 5 gazeteci gözaltına alındı, 1 gazeteci tutuklandı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun Şubat 2019 İnsan Hakları İhlalleri Raporu’na göre 170 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi. Şubat ayında en az 103 etkinliğe polisler tarafından izin verilmedi, en az 225 kişi gözaltına alındı. Cezaevinde 3, kadın cinayetlerinde 31, iş cinayetlerinde 125 ve silahlı çatışmalarda 11 kişi öldü.

Şubat ayında 135 kişi işkence ve kötü muameleye maruz kaldı ve bunların 90’ı cezaevinde yaşandı.

POLİS 103 ETKİNLİĞİ ENGELLEDİ

Rapora göre Şubat ayında en az 103 etkinlik polisler tarafından engellenirken en az 225 kişi gözaltına alındı, en az 11 kişi tutuklandı. Ay içinde, en az 5 etkinlik, basın açıklaması, toplantı, gösteri, festival, tiyatro ya da film gösterimi valilikler ve kaymakamlıklar tarafından yasaklandı.

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI SUÇ UNSURU OLDU

Raporda Şubat ayında düşünce ve ifade özürlüğüne yönelik ihlaller tablosu şöyle açıklandı:

  • 12 gazeteci, yazar, yayıncı yargılandıkları davalarda mahkûm oldu, 5 gazeteci gözaltına alındı, 1 gazeteci tutuklandı. Bu ihlallerin yanında 8 gazeteci de tahliye edildi.
  • Tutuklanan gözaltına alınan sanatçı, politikacı ve yazar sayısı 15 oldu.
  • 48 akademisyen hakkında yargılandıkları davalarda mahkûmiyet kararı çıktı.
  • Sosyal medya paylaşımları nedeniyle 114 kişi gözaltına alındı, 16 kişi tutuklandı ve 4 kişi yargılandığı davada mahkûm oldu.

Kaynak: DUVAR-Tamer Arda Erşin

İlginizi çekebilir