Stanley Kubrick’in daha önce bilinmeyen üç senaryosu bulundu

Yönetmen Stanley Kubrick’in daha önce bilinmeyen üç senaryosunun 1954-1956 yılları arasında kaleme aldığı ve senaryoların “evlilik”, “kıskançlık” ve “aldatma” gibi temalar etrafında şekillendiği belirtiliyor.

Yönetmen Stanley Kubrick’in daha önce bilinmeyen üç senaryo çalışması bulundu.

BBC Türkçe’nin Guardian’a dayandırdığı haberine göre, Kubrick’in ikinci eşi, dansçı ve oyuncu olan Ruth Sobotka ile evliliğinde sorunlar yaşadığı 1954-1956 yılları arasında kaleme aldığı belirtilen üç senaryo; “evlilik”, “kıskançlık” ve “aldatma” gibi temalar etrafında şekilleniyor.

Bangor Üniversitesi’nde film çalışmaları alanında çalışan Prof. Nathan Abrams, ortaya çıkan bu yeni yazıların Kubrick’in “kariyerinde en az anlaşılan dönemi olan 1950’li yıllara ışık tutması açısından” önemli olduğunu söyledi.

Daktiloyla yazıldığı belirtilen senaryolar şöyle:

  • “Evli Adam” adındaki senaryo ve üzerinde el yazısıyla alınan notlar toplam 35 sayfa.
  • “Mükemmel Evlilik” senaryosunda da el yazısı notlar ve 7 sayfalık sahneler yer alıyor.
  • “Kıskançlık” adındaki 13 sayfalık senaryoda ise evli bir çift arasında yaşanan kavgalar anlatılıyor.

Senaryolar Londra’daki Arts London Üniversitesi’ndeki arşivine gönderildi.

Kubrick’in daha önce de Stefan Zweig’ın 1913 tarihli romanı “Yakıcı Sır’dan uyarladığı 1956 tarihli bir film senaryosu bulunmuştu.

Stanley Kubrick hakkında

ABD’li yönetmen, senarist, yapımcı, fotoğrafçı Kubrick 1928’de doğdu.

Kariyerinde çektiği 13 film ile simetriden renge, ışıktan ses kullanımına her tür ayrıntının önemini yeniden temellendiren Kubrick, bu tür teknik detayların yanı sıra derinlikli hikâyeleriyle de sinemanın büyük ustaları arasına girmeyi başarmış biri.

Kubrick ilk filmi olan Day of the Fight belgeselini 1951’de çekti.

71 yaşında hayatını kaybeden Kubrick, 13 film çekti.

Zafer Yolları (1957), Spartaküs (1960), Lolita (1962), 2001: A Space Odyssey (2001: Bir Uzay Destanı, 1968), A Clockwork Orange (Otomatik Portakal, 1971),Barry Lyndon (1975), The Shining (Cinnet, 1980), Full Metal Jacket (1987) en önemli filmleri arasında.

Hayatının çoğunu İngiltere’de geçiren Kubrick, 1999 yılında Tom Cruise ve Nicole Kidman’ın oynadığı  Eyes Wide Shut (Gözleri Tamamen Kapalı) filmini tamamlamasının kısa süre sonra hayatını kaybetmişti.

Kaynak: KARINCA

İlginizi çekebilir