Rusya’da büyük memeliler üzerinde yapılan bir araştırma, büyük memeli hayvanların popülasyonunda, SSCB’nin (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) dağıldığı tarih olan 1991 yılından bu yana, büyük bir düşüş olduğunu gösterdi.

Yaban domuzu, sığın ve kahverengi ayılar da politik sıkıntıların mağduru olabiliyorlar. Rusya‘da büyük memeliler üzerinde yapılan bir araştırma, 1991’den bu yana büyük memeli popülasyonunda büyük bir düşüş olduğunu gösterdi. Conservation Biology’de yayımlanan çalışmanın sahibi araştırmacılar, SSCB’nin dağılmasının vahşi hayat üzerinde ve türlerin tükenmesinde etkisi olduğunu bildirdiler.

Örneğin, sığınların küçük ağaçlarla beslenebileceği ormanları tercih ettiğini BBC’nin sitesinde açıklayan çalışmanın ortağı, Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden Eugenia Bragina, vahşi domuzların mantarlara düşkün olduklarını ve SSCB zamanında sırf domuzlar için mantar ekildiğini belirtti. Her türün, ülkedeki sosyo-ekonomik şoka farklı tepkiler vermek zorunda kaldığını söyledi.

Adaptasyon güçlükleri

Eugenia Bragina aynı zamanda en büyük popülasyon artışının gri kurtlarda görüldüğünü belirtti. Sovyetler Birliği’nin gri kurt popülasyonunu kontrol altında tuttuğunu ekleyen araştırmacı; ”Gri kurtların avlanmasına teşvik ediyorlardı” diye konuştu. Birliğin dağılmasının telaşıyla birlikte, insanların avcılıktan uzaklaştığını ekleyen araştırmacı, kurt popülasyonunun aşağı yukarı 10 yılda yüzde 150 arttığını ve bunun sığın popülasyonunda düşüşe neden olduğunu ekledi.

1990’larda çöküşte olan yaban domuzu popülasyonunda da artış olduğundan bahseden araştırmacı, domuzların uyum sağlama konusunda yetenekli olduklarını ve kısa bir süre sonra yeni besin kaynaklarını bulduklarını belirtti.

Bu tür değişiklikler içerisindeki ülkelerin uluslararası bir desteğe ihtiyaç duyduğu üzerine vurgu yapan Eugenia Bragina, aksi takdirde önemli türlerin soylarının tehlike altına girebileceğini kaydetti.

kaynak:GaiaDergi

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…