Sosan: İşgalci Türkiye’nin Gerekçeleri Suriye’deki Politikalarını Aklamak İçin Olup Kimseyi Aldatamaz.. Sınır Güvenliği Ortak Sorumluluktur

Astana formatında düzenlenen 19. uluslararası toplantıya Suriye Arap Cumhuriyeti Delegasyonu Başkanı Dr. Eymen Sosan: Dünya’nın, Amerikan yönetiminin politikalarına yön veren uluslararası kararlardaki hegemonya ve münhasırlık zihniyetinin daha da tırmanmasına tanık olduğunu belirterek, Suriye’nin, bu politikaların kendisine vesayet ve bağımlılık dayatması ve ulusal kararına el koymasının mağduru olduğunu vurguladı.

Dr. Sosan düzenlenen basın toplantısında: Tüm yalanlarını, uydurmalarını ve yanlış bilgilendirmelerini kullanarak, doksandan fazla ülkeden teröristleri Suriyelileri öldürmek ve başarılarını yok etmek için devreye sokan Amerikan yönetimi, bugün tek taraflı zorlayıcı tedbirlerle Suriye’nin petrol ve buğdayını çalması yoluyla ekonomik terörünü sürdürdüğüne dikkat çekti.

Dr. Sosan, Suriye topraklarındaki yasadışı yabancı varlığının uluslararası hukuka ihlal teşkil ettiğini, Suriye’de istikrarın pekişmesini engellemeyi, terörle mücadele alanında elde edilen başarıları boşa çıkarmayı ve yeniden yapılanma sürecini engellemeyi amaçladığını ve herhangi bir koşul olmaksızın hemen sona ermesi gerektiğini sözlerine ekleyerek, başta terör gruplarının kalıntılarına destek sağlanması ve Haseke’deki vatandaşların sularını sık sık kesilmesi başta olmak üzere, Amerikan ve Türk işgali tarafından gerçekleştirilen eylemlerin, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar teşkil ettiğine işaret ederek, Birleşmiş Milletler Misakı’nın açık bir ihlali olduğunu ve uluslararası toplumu bu eylemleri kınamaya çağırdıklarını vurguladı.

Dr. Sosan şöyle devam etti: Türk işgalinin Suriye’deki politikalarını aklamak için kullandığı bahaneler artık kimseyi aldatmamaktadır ve sınır güvenliği ortak bir sorumluluk olduğundan, asgari düzeyde güvenilirlik kazanmak için yapılan açıklamalara sahadaki eylemler eşlik etmelidir. Bunun garantisi de münhasıran Suriye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi ve iç işlerine karışılmaması ve işgalci güçlerin geri çekilmesinde yattığını, vurguladı.

Sosan, ayrılıkçı “DSG” milislerinin El Cezire bölgesinde gerçekleştirdiği saldırıların, onun Suriye karşıtı projeyle ilişkisini teyit ettiğini, hayallerinden vazgeçmesi gerektiğini, çünkü Suriye halkının ülkenin birliğine ve herhangi bir projeye zarar vermesine izin vermeyeceğini bu bakımdan çökmeye ve başarısızlığa mahkum olduğunu vurguladı.

Dr. Sosan, Suriye’nin yerinden edilenlerin şehirlerine ve köylerine dönüşlerini kolaylaştırmak için en iyi yolları sağlamak için çalışmaya devam ettiğini ve bunun için gerekli önlemleri aldığını ve almaya devam ettiğini belirterek, yeniden inşa sürecini engelleyenlere işaret edenlerin mültecilerin acılarını istismar etme çerçevesinde kendi projelerine hizmet etmeyi bırakmaları ve Suriye’deki projelerinin yenilgisini kabul etmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Dr. Sosan, Suriye’nin ülkenin her yerinde ihtiyacı olan vatandaşlarına yardım sağlama taahhüdünü teyit ettiğini ve ulusal egemenlik temelinde bu konudaki çabalarını desteklemek için diğer tüm taraflarla işbirliğine hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Dr. Sosan, Astana formülünün Suriye’deki terör varlığının azaltılmasına katkı sağladığını ve Türk rejiminin Astana’nın çıktılarına, kararlarına ve varılan mutabakatlara bağlı kalsaydı daha fazla kazanım elde edebileceğini belirterek, nihai beyanın Suriye’nin beklentilerini, teröre karşı mücadelenin sürdürülmesine ve istikrarın artırılmasına yönelik çalışmalara vurgu yapılarak karşıladığını, Türk rejiminin üzerinde mutabık kalınan hususlara bağlı kalması gerektiğini söyledi.

Dr. Sosan: Suriye topraklarına yönelik herhangi bir saldırı veya dokunma Suriye’nin egemenliğine ihlal olup sert bir şekilde kınanan bir eylemdir. Suriye sınırını ve toprak bütünlüğünü savunmak için üzerine düşen görevi tam bir şekilde yerine getirecektir. Genişleme projeleriyle ilgili halen evhamları bulunan başkalarına, Suriye’nin her zaman tek ve birlik içerisinde olacağını söyleyeceğimizi belirtiriz, dedi.

Kaynak: SANA

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…