Seçimleri değerlendiren akademisyen-yazar Fikret Başkaya, bir toplum projeleri olmayan AKP/MHP’nin Türkiye’yi yönetemeyeceğini kaydetti. Başkaya, ‘Gidecekleri yol sınırlıdır, kriz an meselesi’ dedi

Sistem çözümlemeleriyle tanınan akademisyen-yazar Fikret Başkaya, Cumhurbaşkanı ve 27’nci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nin resmi olmayan sonuçlarına ilişkin değerlenAdirmelerde bulundu. Seçimlerin normal gerçekleşmediğini kaydeden Başkaya, İYİ Parti’nin düşük oy alması ve MHP’nin beklentilerin üzerinde oy alması sonucu seçimlerin ikinci tura kalmadığını belirtti. Başkaya, MHP ile AKP’nin parti olarak tek başlarına meclis çoğunluğunu sağlayamadığını belirterek, “MHP ile ancak koalisyon halinde varlık gösterebilirler. Ben bunların krizin üstesinden gelebileceklerini asla düşünmüyorum. Türkiye’yi çok derin bir çöküş bekliyor. Çünkü insanlığın ve uygarlığın ulaştığı düzeyde, geleneksel politik yapma araçları, yöntemleri işte bu perspektif ile içinde bulunduğumuz durumun üstesinden gelemezler. İnsan ve toplum yaşamının tüm alanlarından gösterge ışıkları kırmızıda. Bunların üzün süre kalıcı olacaklarını düşünmüyorum” dedi.

Bu iş bitmedi

“Muhalefet yenildi, diye bir şey yok. Bu iş henüz bitmemiş” diye devam eden Başkaya, “Çünkü bunun öncesi var. Gezi gerçeği var. Yine 2015 Haziran seçimleri var. Ondan sonra anayasa referandumu. İnsanlar asla mücadeleden vazgeçmez. Bu insan tabiatına aykırıdır. Dolayısı ile bunların iktidar sevinçleri kursaklarında kalabilir” şeklinde ifadeler kullandı. Değerlendirmelerine Mısır ile Tunus’u örnek vererek devam eden Başkaya, “Mesela Mısır’da ki siyasal İslamcılar bir yıl bile dayanamadı yine Tunus’takiler de bir yıl dayanamadı. Bunlara baktığımızda, gidecekleri yere kadar geldiler. Ülkenin tüm varlığını talan ettiler. Türkiye’de talan edilmemiş bir şey bıraktılar mı” diye sordu.

Yönetemezler

Gerek AKP gerekse de siyasi ortağı olan MHP’nin Türkiye’yi yönetme kabiliyetinden yoksun olduklarını söyleyen Başkaya, son olarak şunları dile getirdi: “Siyasal İslamcı demek, çözümü geride arayan demektir. Yani bunların planı işte ‘tekrar Osmanlı’yı nasıl ihya ederiz’ şeklindedir. Aptalca şeyler ile meşgul oluyorlar. Bu kafa ile bu dünyada hele hele insanlık uygarlığının kritik bir eşiğe geldiği bir zamanda, lanet olası hangi sorunu çözecekler. Netice itibari ile Türkiye’nin krizi derinleşiyor ve siyasal İslamcıların bu krizi çözebileceklerini düşünmüyorum. Kriz an meselesi. Çok az bir zaman erteleyebilirler krizi ama bu araç duvara toslayacak. Direksiyon bunların elinde olduğu sürece, rotasının da değişme şansı görünmediğine göre, bu araç duvara toslayacak.”

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…