Son 3 yılı barış ortamında yaşayabilir miydik? Anayasa Mahkemesi raportörlüğü yaptığı dönemde AKP’yi kapatma davası başta olmak üzere birçok tarihi davanın tanığı olan AKP MKYK eski üyesi Prof. Dr. Osman Can’ın Artıgerçek ile yaptığı söyleşide 7 Haziran sonrası AKP-CHP koalisyonu için epey yol alındığını gözler önüne serdi. Can’ın şu sözleri ‘’… Sorumluluk alanım olan anayasa, hukuk ve özgürlükler konularında CHP’nin demokratik bir çizgiye yaklaştığını tespit ettik ve bunu Sayın Davutoğlu’na aktardık. Davutoğlu biraz da şaşırarak, bu kadarını beklemediğini, 1921 Anayasası’na referansın önemli olduğunu ve bu koalisyonun yapılabileceğini söyledi.’’ dikkat çekiyor. 1921 anayası halklara (özellikle Kürtlere) özerklik-muhtariyet tartışması ile dikkat çeken bir anayasa.

Can söyleşiye şöyle devam ediyor: ‘’ CHP geleneksel algının aksine “61 veya 24’ü dahi bir kenara bırakalım, 21’i esas alalım” dedi. Bu hayati bir paradigma değişimiydi. AKP de 2012’den itibaren ‘1920 ruhu’ dediği için temel bir uzlaşı oldu. 1921 Anayasası milletin var oluş savaşı verdiği bir dönemde Meclis’te neredeyse oybirliğiyle kabul edildi. 1920 Meclisi etnik, kültürel, dilsel ve inanç olarak farklılıklara açık, çoğulcu bir meclisti. Kürdistan, Lazistan mebusu vardı. Ancak bu şekilde Kürtler ve diğer unsurlar Kurtuluş Savaşı’na gönüllü katıldı. Bunu sağlayan en temel tercihlerden biri ademi merkeziyetçi yapısıydı. Sonraki anayasalar katı merkeziyetçi bir yapı benimsedi. Kürt sorunu başta, pek çok sorunun temelinde bu anlayışın terk edilmesi yatıyor.’’

CHP ile koalisyon Davutoğlu tarafından benimseniyor. Cumhurbaşkanına, yani Recep Tayip Erdoğan’a iletiliyor. Can’ın ‘’ …ancak Cumhurbaşkanı’ndan gelen sinyallerin olumlu olmadığını gözlemledim. Nitekim zamana oynandı, koalisyon için somut adım yerine Başbakan görevi iade etti.cumhurbaşkanı da hükümet kurma görevini Kılıçdaroğlu’na vermeyerek sürenin tamamlanmasını bekledi ve seçim kararı verdi.’’ sözleri açıklık getiriyor. Sonrasını tüm Türkiye biliyor: Kan ve gözyaşı.

http://ozgurdenizli.com/2018/05/30/akp-eski-mkyk-uyesi-prof-can-akp-devlet-aklini-yok-etti/

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…