301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma maden faciasının görüldüğü dava 3 yılın ardından tamamlanmıştı. 51 sanığın yargılandığı davada, şirket sahibinin de aralarında bulunduğu 37 sanık beraat ederken, 14 sanığa 6 ila 22 yıl arasında değişen cezalar verilmişti.

Katliamda hayatını kaybeden madencilerin aileleri mahkeme kararının ardından Ankara’ya yürüme kararı almıştı. Mahkeme kararının ardından Soma’dan yola çıkan aileler Çanakkale, İstanbul, Kocaeli ve Zonguldak’ta adalet buluşmaları gerçekleştirmişti.

Somalı aileler bugün saat 12.00’de de Ankara’da HSK önünde açıklama yapacaktı. Ancak ailelerin aracı Eskişehir yolu girişinde polis tarafından durduruldu. Ailelerin aracı polis tarafından otogara yönlendirildi. Aileler araçsız olarak HSK önüne gitti.

AİLELERE İZİN VERİLMEDİ

Ailelerin burada yapmak istedikleri açıklamaya polis izin vermedi. Ankara Barosu avukatları ile HDP ve CHP milletvekillerinin destek verdiği ailelere polis müdahale etti. Vekillerin araya girmesiyle aileler açıklamalarını yaptı ve adalet talebinde bulundu.

AİLELERİN ANKARA PROGRAMI

HSK önündeki açıklamadan sonra aileler saat 18.00’de Mülkiyeliler Birliği’ndeki foruma katılacak. Ailelerin Ankara programı 19.30’da Madenci Anıtı’na yapacakları yürüyüşle sona erecek.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…