İşletmede kıyımın sürebileceği belirtilirken, kriz nedeniyle işten çıkarmalar Meclis gündemine taşındı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a bu dönemde kaç işçinin işten çıkarıldığı soruldu.

Soma Kömürleri A.Ş‘ye ait Işıklar ocağının yanındaki kömür yıkama tesislerinde çalışan 60 işçi ‘kriz’ bahanesiyle işten çıkarıldı.

İş potansiyelinin düştüğü iddia edilerek, kömür yıkama tesisinin bir vardiyaya düşürülmesiyle işten çıkarmaların yaşandığı ocakta, Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) de işçi sayısının azaltılması yönünde bir talebinin olduğu öğrenildi.

İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİ SAYISI SORULDU

Evrensel’de yer alan habere göre, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, kriz sebebiyle işten çıkarılan ve ücretlerini alamayan çalışanlar hakkında yazılı bir soru önergesi verdi.

Raflara yansıyan zamlardan sonra, şimdi de kriz sebebiyle işten çıkartmalar ve ücret kesintilerinin başladığını ifade eden Durmaz, birçok işyerinin çalışanlarının ücretlerini ödemediğini, bazılarının eksik ödediğini ve işten çıkarma yoluna gidildiğini belirtti.

Durmaz, bu kapsamda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şu soruları sordu:

“Ekonomik kriz sebebiyle işten çıkarılan işçilerin sayısı kaçtır? İşten çıkarmaların gerçekleştiği kuruluş yâda şirketler hangileridir? İşten çıkarmalar konusunda bir denetleme yapılmış mıdır? Ekonomik kriz sebep gösterilerek maaş alamayan çalışan sayısı kaçtır? Maaşları ödeyemeyen şirket sayısı kaçtır? Bu şirketler yâda kuruluşlar hangileridir? Krizin faturası emeğiyle geçinen işçilere mi çıkartılacaktır? İşten çıkarmalar ve maaş kesintileri sebebiyle geçinme zorluğu çeken emekçiler için çözüm öneriniz nedir? Kriz sebep gösterilerek yapılan bu uygulamalar konusunda bir denetleme- dengeleme mekanizması oluşturmayı düşünüyor musunuz?”

Kaynak: İlerihaber

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…