Özgür Denizli

“Soma için adalet” nöbetinin ikinci gününde aileler karar duruşmasına çağırıyor

Soma aileleri, KHK ile kapatılan ÇHD İzmir Şube Başkanı Tuba Aslan ve akademisyen Coşku Çelik hakimin rahatsızlanması gerekçe gösterilerek ertelenen Soma Katliamı Davası’nın karar duruşmasına çağrı yaptı

9 Temmuz’da görülmesi beklenen Soma Katliamı Davası mahkeme heyetinden bir hakimin rahatsızlanması nedeniyle 11 Temmuz’a ertelenmişti. Davanın ertelenmesi üzerine Soma aileleri, avukatlar ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri duruşmanın görüleceği Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi Duruşma Salonu önünde adalet nöbetine başlamıştı.

Adalet nöbetinin ikinci gününde Soma aileleri yarın görülecek olan karar duruşmasına çağrı yaptı.

“Bizim çocuklar kaza kaza cenneti buldular mı bilmiyorum ama biz adaleti bulamadık”

Karar sonrası Hakimler Savcılar Kurulu’na yürüyecek olan Somalı annelerden Gülsüm Çolak, toplumsal muhalefete davaya sahip çıkması çağrısını yinelerken “Bizim çocuklar kaza kaza cenneti buldular mı bilmiyorum ama biz adaleti bulamadık” dedi.

Kanun hükmünde kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şube Başkanı Tuba Aslan katliamın ilk gününden bu yana birçok engelleme ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek “Bu iki günlük erteleme çabası ya da daha uzun süre erteleme çabası buradaki kararlılığı kıramayacak” dedi.

Akademisyenlere çağrı

Soma üzerine doktora tezi hazırlayan akademisyen Coşku Çelik de Soma Katliamı Davası’nı takip edenlerden. Çelik, işçi haklarından yana ve bu konuda duyarlı olan tüm akademisyenleri karar duruşmasına çağırdı.

Soma aileleri Ali İsmail Korkmaz’ı unutmadı

Çolak ayrıca, Haziran İsyanı sırasında katledilen Ali İsmail Korkmaz’ı da anarak “Emel Korkmaz” yalnız değildir dedi. Çolak, Soma için tuttukları adalet nöbetinin Ali İsmail Korkmaz için de tutulduğunu söyledi.

Kaynak: Sendika.org
Exit mobile version