Sokaklar bisikletli kadınların

Türkiye’de 2013 yılından bu yana bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak, çevre kirliliğine, kadının her alanda görünürlüğüne dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” yarın yapılacak.

Diyarbakır’da 2.’si düzenlenecek olan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu bu yıl, “Kadınlar en çok sokağa yakışır” sloganıyla pedal çevirecek. Kadınlar, Kayapınar ilçesinde bulunan 75 Park’ta saat 13.30’da başlayacak turlarını Sur ilçesinde bulunan Keçi Burcu’nda sonlandıracak. Çilem Aydın ve Leyla Çite, her yıl düzenlenen etkinliğin amacını anlattı.

Kadınlara cesaret verecek

Etkinliğin yılda bir defa yapılan sivil bir tur olduğunu dile getiren Aydın, “Diyarbakır’da bütün kadınların ortaklaşıp bisiklet süreceği, yan yana geleceği bir tur olacak. En baştaki amacımız tabii ki kadının toplumda görünürlüğünü sağlamak. Diyarbakır’da bisiklet süren ancak trafiğe çıkmaktan korkan çok kadın var. Kadınlar istedikleri gibi giyinerek bisikleti ile işine gidebilir, alışverişini yapabilir, çocuğuyla ve ailesiyle beraber güzel vakit geçirmek için de bisiklet sürebilir. Bunun imkansız olmadığını, yapılabilir olduğunu göstermek amacıyla da bu turu yapmak istiyoruz. Bu tur kadınların daha çok bisiklet kullanması için hem bir başlangıç olsun hem de bisiklet kullanan tüm kadınlara daha fazla cesaret olsun istedik” dedi.

Şiddete karşı ses çıkar

Kadına yönelik şiddete de dikkat çeken Aydın, şunları söyledi: “Kadına yönelik şiddet her geçen gün artıyor. Her cinayette alanlara çıkıp haykırmak istiyoruz. Şuna inanıyorum; bizler ne kadar çok ses çıkarırsak, ne kadar çok birlik olursak daha güçlü olacağız. Kadınlar dayanıştıkça tüm dünya seslerini duyacak ve bu olaylar son bulacak. Tüm kadınları bisikletlerini ve kendilerini süsleyerek tura bekliyoruz.”

‘Mücadelemizi toplum görecek’

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu organizasyonluğunu yapan Leyla Çite ise bu yılki tura her dernekten kadın temsilcilerin ve bağımsız olarak birçok kadının katılacağını söyledi. “Heyecanlıyız çünkü normalde her kesimle bir araya gelemiyoruz. Fakat şu an ortak noktamız kadın olmak ve varoluşumuzun mücadelesini bu toplumda göstermek. Kadın bisiklet sürücüleri olarak hem özgürce bisiklete binebileceğimizi hem de istersek süslenerek binebileceğimiz göstereceğiz” şeklinde konuştu.

Bisiklet turuna çağrı

Otomobilsiz Kentler Günü’nde gerçekleşen bu etkinliğin daha anlamlı olduğunu vurgulayan Çite, geleceğe daha temiz bir dünya bırakmak istediklerini dile getirdi. Dünyanın bir iklim krizi ile karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Çitle, “Biliyoruz ki bir gün boyunca otomobil kullanmak yerine bisiklet kullananlar iklim krizini düşündüğümüzde havaya 15 kat daha az karbondioksit salınımı gerçekleştiriyor. Her birey ‘bu dünyayı daha iyi bir hale getirmek için ne yapmalıyım’ diye düşünmeli. Bizce bisiklet bunun için çok güzel, eğlenceli, gürültü, çevre kirliliğine neden olmayan sağlıklı bir ulaşım aracı. Kadın sürücüleri yaptığımız turun amacını anlatarak bisiklet turumuza davet ediyoruz” diye konuştu. Çite, 19 Eylül Pazar günü (bugün) saat 13.30’da Kayapınar 75 Park’ta düzenleyecekleri bisiklet turuna tüm kadınları davet etti.

Kaynak: Ayşe Sürme/Diyarbakır-MA

İlginizi çekebilir