SODEV raporundaki cemaat yurtları gerçeği: Öğrenciler mecbur bırakıldı

Enes Kara’nın intiharı cemaat yurtları ve barınma sorunu konusundaki tartışmayı alevlendirdi. SODEV’in geçen yılki raporuna göre cemaat ve tarikat yurtlarının sayısı devlet yurtlarını aştı.

Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Enes Kara’nın cemaat yurdunda uğradığı baskılardan ve yaşadığı gelecek kaygısından dolayı hayatına son vermesi, öğrencilerin barınma sorunu ve cemaat yurtları meselesini yeniden gündeme taşıdı.

Bu konuda yakın dönemde hazırlanan en kapsamlı raporlardan biri Sosyal Demokrasi Vakfı Gençlik örgütlenmesi (SODEV Genç) tarafından geçen yıl yayınlandı.

İSTANBUL’DA YATAK BAŞINA 32 ÖĞRENCİ

Raporda yer alan bilgiye göre; artan öğrenci sayısına paralel olarak yeterli yurt inşa edilmemesi İstanbul’da yatak başına 32, İzmir ve Ankara’da yatak başına 11 kişinin düşmesine neden oldu. Rapora göre, cemaat ve tarikatların sahip olduğu öğrenci yurtları KYK’ya ait öğrenci yurt sayısından fazla.

2020 yılı Temmuz ayı itibari ile Türkiye’de yer alan yükseköğrenim yurtlarının yüzde 66’sı vakıf, dernek ve özel işletmelere ait olduğu ifade edilen raporda, yüzde 34’ünü oluşturan 793 KYK öğrenci yurdunun, ihtiyacın çok atında kaldığı belirtildi. Raporda barınma sorunun başlıca nedeni olarak, AKP iktidarının vakıf ve dernekler adı altında dini cemaatler ve tarikatlara çeşitli ayrıcalıklar tanıması gösterilirken, 2020-2021 yılları arasında 20 KYK öğrenci yurdunun kapatıldığı bilgisi yer aldı.

Rapor kapsamında yer alan bir diğer veri 2019 ve 2020 yılları arasında öğrenci sayısı yüzde 1,62 artmasına rağmen 2020-2021 Eğitim-Öğretim döneminde yurt kapasitesinin yüzde 2,47 azalması.

‘ÖĞRENCİLER DERNEK VE VAKIF YURTLARINA MECBUR BIRAKILDI’

Raporda şu tespitler yer aldı:

“5 Temmuz 2020 tarihinde özel (ticari) işletmeler ile STK’ler, kamu kurum ve kuruluşları, mahalli idareler ve üniversitelere ait 2.311 yurt Millî Eğitim Bakanlığınca devralınmıştır. Bu 2.311 yurdun 793 tanesini (19 Haziran 2020 tarihinde güncellendiği haliyle) KYK yurdu oluşturmaktadır.

Devlet yurtlarından başka yükseköğretim öğrencilerine özel barınma hizmeti veren yurtların 413’ü kimi derneklere ve 385’i bazı vakıfları aittir. Kapasite bakımından bir kıyasa gidilmesine olanak tanıyacak bilgiye erişilemese de sayıca kıyasa gidildiğinde 798 dernek ve
vakıf yurdunun varlığı 793 KYK yurduna üstün gelmekte ve bu sayılar dikkate alındığında kamunun, sosyal devlet anlayışına bağlı kalarak yükseköğretim öğrencilerinin barınma ihtiyacına çözüm bulmak noktasında başarısız olduğunu düşündürmektedir. Üniversite öğrencilerinin dernek ve vakıf yurtlarına mecbur bırakılması devletin, Anayasada tarif edilen sosyal devlet tanımına uymaktan uzak olduğunu göstermektedir.”

Kaynak: +GERÇEK 

MetroPOLL Araştırma: Türkiye’nin yüzde 80’i cemaat yurdu istemiyor

MetroPOLL Araştırma’nın kurucusu Sencar, ‘Halkımız cemaat ve tarikatlarin öğrenci yurtları işletmesini doğru bulmuyor’ notuyla, ‘Cemaat ve Öğrenci Yurtları’ anketinin sonuçlarını paylaştı.

Tıp öğrencisi Enes Kara’nın kaldığı Nur cemaatine ait evden ve ailesinden şikayet edip yaşamına son vermesi tepkilere neden oldu. Konu hakkında yapılan son ankette, cemaat ve tarikatların yurt işletebilmesini yurttaşların yüzde 80’inden fazlası doğru bulmuyor.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın kaldığı cemaat evinden ve ailesinin burada kalmasını zorlamasından şikayetçi olduğu bir video paylaşarak yaşamına son verdi. Kara’nın bu yöndeki şikayetlerinin ardından yaşamına son vermesiyle cemaatlere tanınan haklar ve bu grupların yurt işletebilme yetkisi ülkenin gündemine bir kez daha geldi.

Tıp Fakültesi öğrenci Enes, tarikat yurdundaki mobbing ve aile baskısı sonucu intihar etti

Tıp Fakültesi öğrenci Enes, tarikat yurdundaki mobbing ve aile baskısı sonucu intihar etti

Elazığ’da yaşayan Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara (20), intiharından önce çektiği videoda cemaattin dayatmaları nedeniyle yorulduğunu anlattı

Gündem ile birlikte Ekim 2021’de yapılan bir anketi sosyal medya hesabından paylaşan MetroPOLL Araştırma’nın kurucusu ve yönetici Özer Sencar, “Halkımız cemaat ve tarikatlarin öğrenci yurtları işletmesini doğru bulmuyor” dedi.

Enes Kara'nın babası: 25 yıldır bu cemaatin içindeyim, alışır sandık

Enes Kara’nın babası: 25 yıldır bu cemaatin içindeyim, alışır sandık

Yaşadığı baskılar sonucu intihar eden tıp öğrencisi Kara’nın babası, ‘Videosunu izledim. Kaldığı yer güzel insanların kaldığı yer. Manevi olarak ahiretine faydası olsun istedim’ dedi.

Cemaatlere ilişkin MetroPOLL’ün Ekim 2021’de yaptığı ankette, “Cemaat ve tarikatlarınöğrenci yurtları işletmesini doğru buluyor musunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 80,4’ü ‘doğru bulmuyorum’, yüzde 12,6’sı ‘doğru buluyorum’ yanıtını verirken; yüzde 7’si fikir belirtmedi.

 

 

Söz konusu anketin partilere dağılımı ise şöyle oldu:

AKP

Doğru buluyorum: Yüzde 20,3

Yanlış buluyorum: Yüzde 70,7

Cevap/Fikrim yok: Yüzde 9,1

CHP

Doğru buluyorum: Yüzde 3,7

Yanlış buluyorum: Yüzde 93,3

Cevap/Fikrim yok: Yüzde 3

İYİ PARTİ

Doğru buluyorum: Yüzde 6,9
Yanlış buluyorum: Yüzde 89,6

Cevap/Fikrim yok: Yüzde 3,5

HDP

Doğru buluyorum: Yüzde 2,4

Yanlış buluyorum: Yüzde 97,6

Cevap/Fikrim yok: Yüzde –

MHP

Doğru buluyorum: Yüzde 5,6

Yanlış buluyorum: Yüzde 89,4

Cevap/Fikrim yok: Yüzde 5

SAADET PARTİSİ

Doğru buluyorum: Yüzde 35

Yanlış buluyorum: Yüzde 45

Cevap/Fikrim yok: Yüzde 20

DİĞER PARTİLER

Doğru buluyorum: Yüzde 10

Yanlış buluyorum: Yüzde 80

Cevap/Fikrim yok: Yüzde 10

Kaynak: Arı Gerçek

İlginizi çekebilir