Siteler’de Suriyeli 5 işçi işte bu yüzden öldü: “Türk işçinin maliyeti 3000 lira, Suriyelininki 1000 lira”

Siteler’de Suriyeli 5 işçinin yaşamını yitirdiği yangın sonrası bir atölye sahibinin sözleri Suriyelilerin Türkiye’de verdikleri sınıf savaşının özeti niteliğindeydi: “Ben Türk işçi çalıştırsam bana maliyeti sigortası, yemeği, suyu en az 3000 lira. Ama Suriyeli aylık 1000 liraya ancak mal oluyor”

Ankara Siteler bölgesindeki Şenkal Sokak’ta bulunan dört katlı mobilya fabrikasında dün (16 Ocak) bilinmeyen bir sebeple çıkan yangında Suriyeli 5 işçi yaşamını yitirdi.

Yangın sonrasında Siteler’e giderek esnaf ve yurttaşlarla görüşen soL Haber, bölgedeki atölyelerin neredeyse tamamında Suriyeli işçilerin çalıştırıldığını aktardı.

İşçilerin kayıtdışı ve aylık 1000 lira civarında bir ücretle çalıştırıldığı belirtilirken, bir esnaf Suriyelilein ucuza ve kayıtdışı çalıştırılmasının atölye sahiplerinin işine geldiğini belirtti. Bir atölye sahibi durumu şu sözlerle özetledi:

Ben Türk işçi çalıştırsam bana maliyeti sigortası, yemeği, suyu en az 3000 lira. Ama Suriyeli aylık 1000 liraya ancak mal oluyor. Biz de kendimiz zor geçiniyoruz ve Suriyeli çalıştırıyoruz.

Binalar koruyucusuz ve yangın merdivensiz, yollar buzlu

Yine bölgedeki incelemede atölyelerin neredeyse hiçbirinde yangın merdiveni bulunmadığı, bin içlerinde koruyucu malzemelerin bulunmadığı görüldü.

Atölyelerin birçoğunda ısınmak için soba kullanıldığından yangın vakalarının sıklıkla yaşandığı belirtildi.

Siteler bölgesinde yolların buz kaplı olması sonucunda itfaiye ve ambulansların çok geciktiği, buz kırma aracınınsa ancak yangın söndürüldükten sonra bölgeye geldiği ifade edildi.

Kaynak: Sendika.Org

İlginizi çekebilir