ABD, Müslüman Kardeşleri “terör örgütü listesi”ne almaya hazırlanıyor. ABD’li bir yetkili talebin Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’den geldiğini söyledi.

ABD hükümetinin Müslüman Kardeşler’i “yabancı terör örgütü” ilan etmeye hazırlandığı iddia edildi.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, Beyaz Saray Basın Danışmanı Sarah Sanders, e-posta ile yaptığı açıklamada “Başkan, ulusal güvenlik ekibiyle ve bölgede benzer kaygıları paylaşan liderlerle görüştü, bu niteleme iç süreçlere doğru ilerliyor” ifadelerini kullandı.

ABD’li üst düzey bir yetkiliye göre Müslüman Kardeşler’in “uluslararası terör örgütü” ilan edilmesini ABD Başkanı Donald Trump’tan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sissi istedi. Sissi, 9 Nisan’da Washington’da Trump’la özel bir görüşme yapmıştı. Müslüman Kardeşler, Mısır’da terör örgütü ilan edilmiş durumda.

Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı John Bolton ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Müslüman Kardeşler’in “yabancı terör örgütü” ilan edilmesini desteklerken Pentagon yetkililerinin konuyla ilgili kaygıları var.

Dünya genelinde bir milyon üyesi olduğu sanılan Müslüman Kardeşler, eski Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in protestoları sonucu görevi bırakmasından bir yıl sonra, 2012’de yapılan seçimde iktidara gelmişti. Ancak binlerce destekçisi ve lider kadrosu hapiste olan grup artık Mısır’da yasaklı.

Mısır hükümeti 2013’te bir polis karakoluna düzenlenen ve 16 kişinin ölümüne neden olan intihar saldırısından Müslüman Kardeşler’i sorumlu tutmuş ancak şiddet yanlısı olmadığını belirten grup suçlamayı reddetmiş ve saldırıyı kınamıştı.

Kaynak: DUVAR

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…