Şırnak için il genel meclis oyuna bakın

Seçimlerden sonra sürpriz yaşanan illerden biri de Şırnak oldu. İktidar partisi ilde yüzde 61,72 oy alırken il genel meclisinde ise bu oyun yarısını aldı. HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, “Şırnak’ta HDP’nin il genel mecliste almış olduğu oya bakın, hukuksuzluk ortaya çıkar” dedi.

Çok sayıda polis ve askerin seçmen kaydedildiği Şırnak’ta belediye başkanlığını AKP yüzde 61,72’yle kazanırken, HDP’nin il genel meclisinde AKP’yi ikiye katlaması soru işaretlerini arttırdı. Resmi olmayan sonuçlara göre Şırnak’ta AK Parti yüzde 61,72 ile belediyeyi kazandı. İl Genel Meclisi’nde ise AK Parti’nin oyu yüzde 31.97 iken HDP’nin oyu yüzde 57.53. Oluşan tablo hakkında yorum yapan HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, “İl genel meclisindeki oylara baktığımızda asker ve polislerin nasıl oy kullandığını görebiliriz. Bu tabloya göre Şırnak’ı biz kazandık…”ifadelerini kullandı.

Seçimden önce biçok usulsüzlük iddiası ve çok sayıda polis ve askerin seçmen olarak kaydedilmesiyle tartışma konusu olan Şırnak’ta seçim sonuçları ortaya soru işaretlerini arttıran bir tablo çıkardı. AKP’nin belediye başkanlığını yüzde 61,72 gibi yüksek bir oranla kazandığı Şırnak’ta il genel meclisi seçiminde ise AKP’nin oyu yarı yarıya düştü. Belediye başkanlığı seçiminde 35.4 oy alan HDP ise il genel meclisi seçiminde yüzde 57.53 oranında oy aldı.

AKP’nin belediye başkanlığı seçiminde aldığı oyun, il genel meclisinde yarıya düşmesi, HDP’nin ise il genel meclisi seçiminde, belediye başkanlığı seçiminde aldığı oyun neredeyse iki katını alması ‘Şırnak’ta neler oldu’ sorusunu yeniden gündeme getirdi. Seçimden önce HDP’nin asker ve polis ikametgahlarının Şırnak’a taşınmasına ilişkin yaptığı itirazların tümü reddedilmişti.

'Asker ve polis seçmen kayıtları neden Şırnak merkeze taşındı?'

31 Mart’ta Şırnak’ta İl Genel Meclisi seçiminde tablo şöyle:

Şırnak’ta ‘İlçe belediye başkanlıkları seçiminde de HDP açık ara önde.

İlçe belediye başkanlıklarına ilişkin Şırnak’taki tablo şöyle:

Şırnak’ın 3 ilçesinde belediye başkanlığını AKP kazanırken, 3 ilçesinde ise HDP kazandı.

Beytüşşebap, Cizre, Güçlükonak, İdil, Silopi, Uludere ilçelerinde ortaya çıkan tablo şöyle:

AĞRI’DA BELEDİYEYİ AKP, İL GENEL MECLİSİNİ HDP KAZANDI

Ağrı’daki seçimlerde de belediye başkanlığı seçimleriyle, il genel meclisi seçimleri arasında benzer bir orantısızlık söz konusu. Belediye Başkanlığı seçiminde AKP’nin yüzde 55.57 oy aldığı Ağrı’da HDP ise yüzde 37.13 oranında oy aldı. Ancak il genel meclisi seçimlerinde HDP’nin aldığı oy oranı yüzde 45.16, AKP’nin aldığı oy ise yüzde 37.56 oldu.

Ağrı’da il genel meclisi tablosu şöyle:

Ağrı’da ‘İlçe belediye başkanlıkları toplam oy oranı’nda da HDP 44.54, AKP ise yüzde 38.14 oranında oy aldı.

‘9 BİN ASKER VE POLİS KAYDIRILDI, BU BİR DARBEYDİ’

Seçimden önce HDP milletvekilleri asker ve polis ikametgahlarının Şırnak’a taşındığını söyleyerek birçok kez itiraz etti. Fakat HDP’nin bu itirazları reddedildi. Seçim günü sürpriz yaşanan illerin başında yer alan Şırnak yüzde 61,72 ile AK Parti yönetimine geçti. Ancak, İl Genel Meclisi’nde ise HDP’nin almış olduğu oy oranı AK Parti’nin almış olduğu oyun neredeyse iki katı. Tabloya bakıldığında Şırnak halkının HDP’ye oy verdiğini söyleyen HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, “Bu tablonun bir kronolojik sıralaması var. Şırnak’ın yüzde 60’ı sokağa çıkma yasaklarında yok edildi. Daha sonra yapılan TOKİ konutları bir türlü halka teslim edilmedi. Seçmen listeleri askıya çıktığında Şırnak merkeze 9 bin asker ve polisin kaydırıldığını gördük. AK Parti başvurduğu hilelerle hukuka aykırı bir şekilde asker, polis ve kendi yandaşlarının ikametgahlarını değiştirdi. Biz burada devlete karşı seçime girdik. Bu bir darbeydi” dedi.

‘HDP AKP’Yİ İKİYE KATLADI…’

Şırnak’ta itirazlarının sürdüğünü belirten Kaçmaz, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar konuyu taşıyacaklarını söyledi. Kaçmaz son olarak şöyle devam etti: “AK Parti’nin Şırnak’ın il genel meclisinde almış olduğu oy oranına bakalım. İl genel meclisinde HDP, AK Parti’yi ikiye katlamış. Sadece belediyede almış aldıkları oy oranıyla bu hukuksuzluk kanıtlanmış oluyor. AK Parti, Şırnak’ı kazanmadı. Seçmenlerin ikametgahları buraya taşındığında da defalarca söyledik. Şırnak’ın alt yapısı da buna müsait değil. Bu kadar seçmenin yaşayabileceği konut bile yok. Seçim günü zırhlı araçlarla şehir dışından, üs bölgelerinden seçmen taşıdılar. Silah zoruyla kazandılar. Bütün imkanlarımızı kullanacağız. İtirazlarımız sürüyor. Bütün hukuki yollara başvuracağız. Bu hukuksuzluğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de taşıyacağız.”

‘GÜVENLİK VE KAMU DEMOGRAFİSİ’

Seçim sonuçlarını Artı Gerçek’e değerlendiren Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER) Koordinatörü Yüksel Genç de Şırnak’ta ortaya çıkan tabloya dikkat çekerek, AKP’nin belediye başkanlığını ciddi bir güvenlik-kamu demografisi eşliğinde, taşımalı seçmen ve mükerrer oy kaygılarına aldırmaksızın aldığını ifade etmişti. Yüksel Genç, “Şırnak’ta ilginç bir korelasyon dikkat çekiyor. Belediye başkanlığını yüzde 54’ü aşkın bir oyla alan AKP, Belediye meclis üyeliklerinde yüzde 30 bandında. Hakeza HDP’de ise meclis üyeliği yüzde 57 bandında ve birinci parti durumunda. Bu da dikkat çekici bir nokta. Aslında HDP meclis üyeliği açısında Şırnak’ı yeniden almış görünüyor. Yine Muş ve Ağrı da da benzer bir durum var. Oralarda da HDP Meclis üyeliğinde birinci parti. Buna da dikkat çekmek isterim” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: DUVAR (Hacı Bişkin) – Artı Gerçek

İlginizi çekebilir