Şili’de hükümet geri adım atsa da halk hala sokakta

Şili’de eylemleri başlatan metro ücretine yapılan zam geri çekildi, ancak halk hala sokakta. Protestolarda yaşamını yitirenlerin sayısı sekize yükseldi.

Şili’de 6 Ekim’de toplu taşıma ücretlerine yapılan zam ile başlayan eylemlerin ardından Şili Devlet Başkanı Pinera, metro ücretine yapılan zammın askıya alındığını duyurmuştu.

Ancak giderek genişleyen eylemler devam ediyor.

Başkent Santiago’da yağmalanan bir süpermarketteki yangında en az üç kişinin yaşamını yitirmesinin ardından Renca bölgesinde yağmalanan bir giyim fabrikasında çıkan yangında da beş kişi hayatını kaybetti.

Ordu sokağa indi

Şili’de, diktatör Augusto Pinochet’in 1990’da devrilmesinden bu yana doğal afet harici ilk kez OHAL ilan edilerek, güvenlik orduya teslim edildi.

Öte yandan Şili’nin önde gelen basın organlarından El Mercurio gazetesinin, Valparaiso’daki binasına da saldırıldığı ve yangın çıktığı belirtildi.

Sokağa çıkma yasağı

OHAL ilan edilen bölgelerin sorumluluğuna verilen General Javier Iturriaga, ülkedeki eylemlerin şiddetlenmesi nedeniyle Santiago ile Chacabuco eyaletleri ve San Bernardo ile Puente Alto bölgeleri için yerel saat ile 22.00-07.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini duyurmuştu.

Ne olmuştu?

6 Ekim’de, Ulaştırma ve Telekomünikasyon Bakanlığı, yoğun saatlerde metro biletinin 830 Şili pezosu (1,16 Dolar), otobüs biletinin ise 710 Şili pezosu (1 Dolar) olmasını kararlaştırmıştı.

Açıklanan zamma karşı eylemler 11 Ekim Cuma günü, Santiago’da 80’den fazla öğrencinin Bellas Artes ve Santa Lucía metro istasyonlarında bilet almadan turnikeden atlamasıyla başlamıştı.

Başkent Santiago bulunan Banco Chile binası ve ENEL enerji şirketi binası ateşe verilmişti.

Yayılan eylemler sonrasında metrolarda güvenlik önlemleri arttırılmış, yer yer de polis eylemlere göz yaşartıcı gazla müdahale etmişti.

Şili İçişleri Bakanı Andres Chadwick toplu ulaşımın işleyişine engel olanlara karşı “Devlet Güvenlik Kanunu”nun işleme konulduğunu açıklamıştı.

Ülkede toplumsal eylemleri bastırmak amacıyla 1958’de çıkarılan “Devlet Güvenlik Kanunu” çerçevesinde ceza alanların hukuki işlemleri hızlandırılıyor ve kanun kapsamında suça karışanlara normalden fazla ceza verilebiliyor.

Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera eylemlerin şiddetlenmesi üzerine başkent Santiago’da OHAL ilan etmişti.

Yapılan zamla Latin Amerika ülkeleri arasında Şili’nin toplu taşımanın en pahalı ülke olduğu belirtiliyor.

Latin Amerika ülkeleri arasında kişi başına düşen en yüksek milli gelire sahip ülkesi olmasına rağmen, sağlık ve geçim masraflarının giderek artması, emekli maaşlarının düşüklüğü ve sosyal eşitsizlik; ülkede huzursuzluğa neden oluyor.

Kaynak: KARINCA

İlginizi çekebilir