Sıla: ‘Şiddet demeyelim, dayak bu’

Ahmet Kural’dan şiddet gördüğü için şikayetçi olan Sıla Gençoğlu, ‘Ailem beni öyle görünce şok oldu’ diye konuştu.

Oyuncu Ahmet Kural’dan gördüğü şiddet nedeniyle şikâyette bulunan Şarkıcı Sıla Gençoğlu, konuya ilişkin ilk kez konuştu. Sıla Gençoğlu, Ahmet Kural’ın şiddetinden sonra vücudunun perişan halde olduğunu, ailesinin kendisini görünce şok olduğunu ve o zamana kadar olayın boyutunu anlayamadıklarını anlattı. “45 dakika dayak yedim. Korkunç bir şey” diyen Sıla, “Şiddet de demeyelim, dayak bu. Bence bu böyle söylenmeli. Kadına şiddet, erkeğe şiddet, hayvana şiddet falan değil, dayak bu! Ve bu, dünyanın en insafsızca ve vicdansızca şeyi” şeklinde konuştu.

‘ŞİKAYETÇİ OLAYIM MI OLMAYAYIM MI DİYE ÇOK DÜŞÜNDÜM’

Hürriyet’ten Ayşe Arman’ın sorularını yanıtlayan Sıla Gençoğlu, olayın ardından çıkıp şikayetçi olmasının kolay olmadığını belirterek, “Kendi içimde çok gittim geldim. Dışarıdan bakmakla, içinde olmak hakikaten birbirinden çok farklı şeyler. Dolayısıyla, ‘Şikâyetçi olayım mı, olmayayım mı’ diye çok düşündüm. Ben özel hayatını, iş hayatımı çok fazla ailesiyle paylaşan biri değilim ama bu olayda kendimi çok yılgın ve neredeyse ölü gibi hissettiğim için anneme, babama anlattım” dedi.

‘AİLEM BENİ GÖRÜNCE ŞOK OLDU’

Ailesinin, olayı telefonda anlattığı için kendisini görene kadar olayın boyutunu tam anlayamadığını söyleyen Sıla, “Sonra tabii beni görünce bunun itme, tokat gibi bir şeyden ibaret olmadığını anladılar. Annem eczacı, önce o atladı geldi, teyzem de İtalya’dan geldi, o da doktor. Vücudum perişan haldeydi. Tabii şok oldular beni öyle görünce” dedi.

‘HEP BAŞKASININ BAŞINA GELİRMİŞ GİBİ GELİYOR’

Dayağın izlerinin sadece kollarında değil, bütün vücudunda olduğunu belirten Sıla, “Başına gelenleri anlatırken tekrar tekrar yaşıyorsun. Kendini çok kötü hissediyorsun, ruhun yırtılıyor. Gururun da çok inciniyor. Ama ben, kendimi mağdur olarak kabul etmedim. Utanacağım bir şey yapmadım. Dayak yemiş olmak benim utanmamı gerektiren bir şey değil, utanması gereken ben değilim. Öyle vahşi bir şeymiş ki çok garip bir uyanış yaşıyorsun. Güya hepimiz dayağa karşıyız değil mi? Duyarlı insanlarız. Ben de öyleydim, hatta bir sanatçı olarak daha da duyarlıyım zannediyordum. Ama biz o kurduğumuz cümlelerin öznesi değiliz ya, dolayısıyla bize hep üçüncü sayfa haberi gibi geliyor, hep başkasının başına gelirmiş gibi geliyor. Ben bizzat yaşadım, 45 dakika dayak yedim. Korkunç bir şey! Tabii ki çok sarstı beni. Hâlâ kendime gelemedim, toparlayamadım kendimi. Sokağa bile çok çıkmıyorum” şeklinde konuştu.

‘ŞİDDET DEMEYELİM, DAYAK BU’

“Biz bu dayak hadisesinden 5 dakika evvel aslında ‘canım cicim’dik. Evlenmeyi, çocuk yapmayı konuşuyorduk. O yüzden ardından olanlar çok kırıcı. Zaten derin bir kırgınlık da hissediyorum” diyen Sıla, “Zifiri karanlık bir odada böyle bir köşeye sinmiş biri gibi hissediyor insan kendini. Bu kadarını tahmin etmedim açıkçası. Hiç kimse edemez. Biz güvenmek isteriz karşımızdakine. Ben öyle bir insanım. Şaştım kaldım. Dolayısıyla, ‘Yok artık, daha neler söylenecek, yazılıp çizilecek’ gibi bir noktaya geldim. Bütün bunlar da şiddetin başka bir türü. Bitmiyor şiddet yani. Şiddet de demeyelim ya, dayak bu. Bence bu böyle söylenmeli. Kadına şiddet, erkeğe şiddet, hayvana şiddet falan değil, dayak bu! Ve bu, dünyanın en insafsızca ve vicdansızca şeyi.

‘DAYAĞI DESTEKLEMEK DİYE BİR ŞEY OLAMAZ’

Ayşe Arman’ın ‘Türkiye her konuda olduğu gibi bu konuda da ikiye bölündü, Sılacılar ve Kuralcılar olarak… Bununla ilgili ne düşündün’ sorusunu yanıtlayan Sıla Gençoğlu, “Bu, yanlış bir bölünme. ‘Dayağı desteklemek’ diye bir şey olamaz, olmamalı. Bu tip şeyleri duyduğum zaman, ‘O da demek ki karısını, sevgilisini dövüyor’ diye düşündüm. Ve oradan demek ki kendini aklamaya çalışıyor. Başka hiçbir açıklaması olamaz. Hiç kimse dayağı ya da herhangi bir şiddeti savunamaz. Bu sadece erkeğin kadını dövmesiyle ilgili değil, çocuğa şiddet, hayvana şiddet, hepsi için geçerli. Bir kere gayrı medeni, gayrı ahlaki ve gayri insanı. Hepimiz bu anlayışla mücadele etmeliyiz” dedi.

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir