Siirt Müftüsü’nden odaTV’ye Charlie Hebdo Göndermeli Tehdit

bianet’e konuşan odaTV Genel Yayın Yönetmeni Pehlivan, devlete yerleşen yeni tarikatlara çok dikkat çektiklerini, tehditlerin bu durumla ilişkili olduğunu düşündüğünü söyledi.

Siirt İl Müftüsü Ahmet Altıok haber sitesi odaTV’yi hedef gösterdi.

Altıok, odaTV hakkında konuşurken, 7 Ocak 2015’te 12 kişinin öldürüldüğü Charlie Hebdo saldırısını örnek gösterdi.

Kamuoyunda Hizbullah’a yakın olarak bilinen İlke Haber Ajansı’na (İLKHA) konuşan Altıok şunları söyledi:

“Charlie Hebdo davasında olsun, Efendimiz döneminde Ka’b Bin Eşrefler olsun sürekli Müslümanları dilleriyle istihza ederek, alay ederek, kampanyalarla, bir takım algı operasyonlarıyla hakaret eden insanların hiçbirinin yanına kar kalmamış bu yaptıkları biliyorsunuz. Ben inanıyorum ki toplum vicdanında, nezdinde bunlar yine mahkum olacaklardır. Ve özür dilemeye davet ediyorum bu beyefendileri. Çünkü tövbe kabul edilir biliyorsunuz ölmeden önce.”

Pehlivan: Katliam çağrısı

İLKHA’ya baktığımız zaman tehdit gerekçesinin 21 Kasım 2018’de (Bundan 40 gün önce) yayınlanan Nazif Ay’ın “Ders kitaplarında cihat işte böyle öğretiliyor” başlıklı yazısı olduğunu fark ettik.

Konu üzerine görüştüğümüz odaTV Genel yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, söz konusu yazının tamamen bahane olduğu görüşünde:

“Ay’ın yazısında Kuran’ın ayetlerinden birisinin çevirisini yanlış yaptığı iddiasıyla Hizbullahçılar bize saldırıyor ama aynı şekilde 2015’te Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de çevirmiş.

“Biz bu Hizbullahçıları az çok biliyoruz. Bunların devletin kontr yapılarıyla nasıl ilişkili olduklarını da biliyoruz. Bunun ben bahane olduğunu, başka bir sistemli mesele olduğunu düşünüyorum.

“FETÖ sonrası devlete yerleşen yeni tarikatlara çok dikkat çeken bir haber sitesiyiz. Devlette tekrar illegal yapılanmalar oluştuğunu hatırlatıyoruz. Ben bu saldırının bu durumla ilişkili olduğunu düşünüyorum.

“Burada Hizbullahçılar belki kendi ‘görevlerini’ yapıyorlar ama devletin maaş verdiği müftüsü nasıl Charlie Hebdo katliamını hatırlatır ve ‘yanlarına kar kalmaması’ diye odaTV’yi hedef gösterir? Ve hatta ölmeden önce tövbe etsinler der…

“Terör propagandasından tutun da katliam çağrısına kadar bir durum. İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı nasıl susar, nasıl tepkisiz kalır?”

Nazif Ay: Açıkça ölümle tehdit ediliyoruz

odaTV yazarı Nazif Ay ise Twitter hesabından “Açıkça ölümle tehdit ediliyoruz”, “odaTV ve bağımsız basına ölüm tehdidi var” mesajlarını paylaşırken, yazısındaki tehdide gerekçe olarak gösterilen kısmı Mehmet Görmez’in 2015’te söylediğini hatırlattı:

“Kur’an, eşkıyalık yapılsın diye gönderilmedi”, yani Kur’an’ın mübelliği Hz. Muhammed, eşkıyalık yapsın diye gönderilmedi ifademin karşılığını zaten Diyanet İşleri Başkanlığı da kullanmıştı. https://t.co/zMM8OFw7ik — Nazif Ay (@AlterNazif) December 30, 2018

Kaynak: Bianet

İlginizi çekebilir