Şiddeti meşrulaştıran Sözler:“Şiddet gören kadın karakola şikayet ederse koca öfkelenir, bu da şiddeti körükler”

Kamu Denetçisi Kurumu Başdenetçisi Şeref Malkoç, kadına yönelik şiddetin artmasında kadının şikayetinin olduğunu söyledi.

şeref malkoç ile ilgili görsel sonucu

Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi Şeref Malkoç, müftülere nikah yetkisi verilmesinin ardından getirilen boşanma süreçlerindeki ‘Aile arabuluculuğu’ sistemini Türkiye gazetesine değerlendirdi.  Aile arabuluculuğunun kurulmasını da kendilerinin tavsiye ettiğini anlatan Malkoç “Eşler tartıştığında kadın, karakola telefon açıp şikâyette bulunduğunda koca evden uzaklaştırma alıyor. Bu da öfkeyi ve kadına şiddeti körüklüyor. Biz eşleri barıştırmak yerine ayrılsın diye kanun çıkarmışız. Aile arabuluculuğu ile ilgili Adalet Bakanlığı iyi bir çalışma yapıyor” diye konuştu.

Adalet Bakanlığı arabuluculuğu yaygınlaştırmak için hazırladığı afişte arabuluculuğun “ekonomik, hızlı, gizli ve gönüllü çözüm” olduğunu söylemişti.

Türkiye gazetesinden Sercan Akıncı’ya konuşan Malkoç, “Ayrılan çiftler arasındaki en önemli problemlerden birisi de ömür boyu nafaka. Aslında kanunlarımız bu problemin çözümü için yeterli. Ancak mahkemelerin uygulamasında sıkıntı var” ifadesini kullandı.

Kurumun devlet, kamu kurumları, idareyle vatandaş arasında bir dostluk köprüsü olduğunu belirten Malkoç, “Mahkemeler uzun sürüyor, masraflı. Fakat bize yapmış olduğunuz müracaatı, idareden bilgileri istiyoruz ve çözüyoruz. Kısacası dünyadaki yaygın adıyla ombudsmanlık, bir denetim kurumu ama denetlerken halkın avukatlığını yapıyor, idareye de yol gösteriyor” dedi

Kaynak : Fersude

İlginizi çekebilir