Kanada’nın Quebec eyaletinin güney bölgelerini etkisi altına alan sıcak hava dalgası 33 kişinin ölümüne neden oldu. BBC’nin haberine göre yüksek nemle birlikte 35 dereceyi bulan sıcaklar geçen Cuma günü başladı. Ölü sayısı her geçen gün artarken, ölenlerin çoğunun 50 ila 80 yaşındakiler olduğu belirtildi.

Bunun bölgede on yıllardır yaşanan en kötü sıcak hava dalgası olduğunu bildirilirken, yetkililer halka bolca su içip, gölgede kalmaları çağrısında bulundu. Kentteki havuzlar ve klima bulunan alanlar halka açıldı.

KOMŞULARA ÇAĞRI

Montreal Belediye Başkanı Valeri Plante, “Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” dedi. Yardım görevililerinin kapı kapı dolaşarak tehdit altındaki 15 bin kişiyi kontrol ettiğini belirten Plante “Montreallilerin komşularının kapılarını çalıp iyi olup olmadıklarını kontrol edeceklerine güveniyorum. Bu bir ekip işi” dedi.

Şu ana kadarki 33 ölümün 18’i Montreal’de, kalanlarıysa çevre bölgelerde gerçekleşti. Kamu sağlığı yetkilileri sıcak hava dalgasının özellikle çok küçükler, yaşlılar ve hastalığı bulunanlarda ölümcül olabileceğini söylüyor.

Montreal Kamu Sağlığı Yetkilisi Mylen Drouin BBC’ye yaptığı açıklamada, ölen kent sakinlerinin çoğunun 65 yaşın üzerinde olduğunu, klimaları bulunmadığını ve çeşitli sağlık sorunları olduğunu söyledi. Morntreal’deki sıcaklıklar normal mevsim ortalaması olan 25 derecenin çok üzerinde. Sıcak hava dalgasının yarın sona ermesi bekleniyor.

Kaynak: BBC

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…