‘Türkler için fazla Alman, Almanlar için yeteri kadar Alman değilim.’

Uluslararası yapımlarda da rol alan Türkiye kökenli oyuncu Sibel Kekilli, Mesut Özil’in Alman Milli Takımı’ndan ırkçılık nedeniyle ayrıldığını açıklamasının ardından başlayan tartışmalara katıldı. Kekilli, “Türkler için fazla Alman, Almanlar için ise yeteri kadar Alman değilim” dedi.

Die Welt gazetesine konuşan Kekilli, “Türkiye kökenli olmam nedeniyle daha az ve daha farklı roller aldığımdan eminim” diye konuştu.

“AYNI ORANDA İYİ OLMANIZ KESİNLİKLE YETMİYOR”

Oyuncu kendisinden beklentinin bir Türk’ü oynadığı roller olduğunu ve aksi durumda medya yöneticilerinin rahatsızlık duyduklarını belirtti. Kekilli göçmen kökenli kişilerin oyuncu olarak eşit şansa sahip olmadığını belirterek, “Aynı oranda iyi olmanız kesinlikle yetmiyor” dedi.

Kekilli, bir yönetmenin kendisine verilen başrolü ırkçı gerekçelerle geri çektiğini de ifade etti. “Türkler için fazla Alman, Almanlar için ise yeteri kadar Alman değilim” diyen Kekilli insanların sistematik şekilde gruplandırılmasının artık bir son bulmasını dilediğini söyledi.

Kekilli, kadın hakları ve eşitliği için mücadele eden Terre des Femmes örgütünün aktif üyesi. Hollywood’da yaşanan taciz, cinsel istismar ve cinsiyetçilik konusundaki #MeToo tartışmalarına da katılan Kekilli, Gezi Parkı eylemlerini destekleyen açıklamalarda bulunmuştu.

Alman Milli Takımı’nda forma giyen Mesut Özil’in, Londra’da, Erdoğan ile çektirdiği fotoğrafların yayınlanması kamuoyunda ve siyasiler arasında büyük tartışmaya yol açmıştı.

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…