Halkların Demokratik Partisi’nin Diyarbakır’da düzenlediği “Yerel Seçim Çalıştayı” açılışında bir konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, belediyeleri kazanmak için değil, ülkeyi değiştirmek için çalışılması gerektiğini vurguladı.

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin Diyarbakır’da düzenlediği “Yerel Seçim Çalıştayı”nda gündeme dair değerlendirmelerde bulunduğu bir konuşma yaptı. Konuşmasına tutuklu bulunan siyasetçileri selamlayarak başlayan Temelli, “Bugün karşımızdaki ceberut iktidar bize her gün saldırıyor, bizi tutsak almaya çalışıyorsa bunun arkasında bizim kararlı mücadelemiz var” diye konuşan Temelli, “bu kayyumcu zihniyet OHAL döneminde Sarmaşık Derneği’ni kapattı. 32 bin insana ulaşan bir dernek. Bu 32 bin insan gıda yoksulluğu çekiyordu, sokaktaydı. Daha da büyüyüp daha fazla insana ulaşmaya çalışan bu dernek kapatıldı. Çünkü sosyal yardım programı ile kendisini var eden bu iktidar, sosyal hakları gasp etmek üzerinden var oluyordu o yüzden bu alanlara saldırıları gerçekleştirdi. Biz kentsel ve toplumsal barışı var ederken sosyal hakları da var edeceğiz.” diye belirtti.
Sezai Temelli’nin konuşmasının satır başları şöyle:
Rehin tutulan tüm yoldaşlarımı selamlıyorum. İnanıyorum ki en kısa zamanda aramızda olacaklar. 
 
Bu çalıştay çok önemli bir çalıştay. Bu çalıştaya gelene kadar yapılmış birçok çalışma var ve bundan sonrasını birlikte ortaklaştıracağız. Bu, yerel seçimler kampanyamızın da ilk adımı olacak. Bugüne kadar yaptığımız altyapı çalışmalarıyla birlikte bundan sonrasını da çok güçlü ve kararlı bir şekilde örgütleyeceğiz. Sokağa mahalleye ineceğiz. Bu ülkeyi bu kayyumcu zihniyetten hep birlikte kurtaracağız. 
 
Sadece belediyeleri kazanmak için değil, ülkeyi dönüştürmek için çalışacağız
 
Çalıştayımıza belki bazı soruları sorarak başlamamız gerekecek. Nasıl bir kent, nasıl bir ülke, nasıl bir yönetim istiyoruz? Biz yeni bir yolculuğa çıkmıyoruz. 40 yıllık mücadeleden aldığımız güçle uzun soluklu bir yolculuğun yeni etabına başlıyoruz. Bu, çok önemli ve kritik bir etap. Geçmişin birikimlerini kararlı bir şekilde geleceğe taşıyacağız. Sadece belediyeleri kazanmak için değil, bir ülkeyi, bir coğrafyayı dönüştürmek için daha güçlü adımlar atacağız. Bu etap önemli bir etap. 
 
İktidar bize her gün saldırıyorsa sebebi kararlı mücadelemizdir
 
Bugün 24 Haziran seçimlerine giderken söylediğimiz gibi, seçimler bizim ve mücadelemiz için önemli uğraklardır. Her seçimde ortaya koyduğumuz başarı ile yeni bir dönemin başlangıcını yapıyoruz. Bugün karşımızdaki ceberut iktidar bize her gün saldırıyor, bizi tutsak almaya çalışıyorsa bunun arkasında bizim kararlı mücadelemiz var. Bu mücadele karşısında acze düşmüş iktidarın elinden gelse gelse kayyumculuk, rehine siyaseti gelir. 
 
Tam da buna karşı bu etapta yaptığımız çalışmalarla, fizibilite çalışmaları ile önemli bir adım attık. Burada önümüzdeki süreci birlikte konuşacağız ve önümüzdeki dönemin programını birlikte çıkaracağız. 
 
Savaştan ve çözümsüzlükten beslenen bir iktidar var karşımızda
 
Bugün yaşadığımız ülke sorunlar yumağı içinde. Israrla söyledik. Dedik ki, “bu ülkede Kürt sorununu çözmeden hiçbir sorunu çözemezsiniz. Bırakın sorunları çözmeyi daha derin yerlere süreklersiniz. Kürt sorunu özgürlük sorunudur, demokrasi sorunudur.” Bırakın Kürt sorununda çözüm bulmayı zaman zaman sorunu derinleştirerek iktidarını da bunun üzerinden derinleştiriyor. Savaştan ve çözümsüzlükten beslenen bir iktidar var karşımızda. Bu iktidara karşı biz de varlığımızla irademizle bu sorunun çözümüne talibiz. Şimdi güçlü bir şekilde bir aradayız. 
 
Bütün toplumsal kesimlere tecrit uygulayan bir iktidar var
 
İmralı tecridi özelinde bütün toplumsal kesimlere tecrit uygulayan bir iktidar var karşımızda. Demokratik siyasete saldırı gerçekleştiren bir iktidarla karşı karşıyayız. İktisadi alanı talan zihniyetiyle yöneten bu iktidar tüm sosyal ve ekonomik haklarımızı ellerimizden almaktadır.
Ne yapmalı sorusuyla başlamıştık, şimdi nasıl yapacağımızı konuşuyoruz. Bu saldırıları gerçekleştiren iktidara karşı ne yapmalı nasıl yapmalı sorusu sorulduğunda bizi var eden fikriyat etrafında buluşma ve birlikte mücadele etme önemli bir adımdır. Yerel seçimler bu anlamıyla bizim için çok önemli bir eşiği gösteriyor. 
 
Bugün iktidar merkezi vesayet üzerinde kendisini var etti. Bununla yetinmedi, merkezi vesayetin yerellerini kayyumlaştırdı. O zaman bu kayyumcu anlayışa karşı mücadelemizi yerel demokrasi etrafında oluşturacağız. HDP bu mücadeleyi radikal demokrasi etrafında örmüştür. Radikal demokrasi bütün farklılıklarımızla yan yana gelmek, demokratik toplum, ulus ve demokratik cumhuriyeti var etmektir. 
 
Çöküşten çıkış için en önemli adım radikal demokrasi ile yerel demokrasiyi var etmektir
 
Bizim emekten, doğadan yana, kadın eşit temsiliyetine dayalı anlayışımız radikal demokrasinin mücadele hatlarını da göstermektedir. Bugün sürüklendiğimiz çöküşten çıkmak için en önemli adım radikal demokrasi anlayışıyla yerel demokrasiyi var etmekten geliyor. Çözüm buradadır. Bu çözüm sadece Kürdistan için Kürt illeri için aslında Türkiye ve Orta Doğu ve insanlığın geleceği için çözümdür. Bu denli iddialı ve kararlıyız. 
 
Radikal demokrasi söylemimizle, yerel demokrasi anlayışımızla bu buluşmaya herkesi davet ettiğimizde emeğin mücadelesini başat hale getirmek istiyoruz. Kadınlar, gençler, işçiler, işsizler, çiftçiler, esnaf; toplumun tüm kesimleriyle yan yana gelerek ortak aklı var etmek istiyoruz. Bunu da başaracağız. Kentlerimize sahip çıkacağız, geleceğimize sahip çıkacağız. Kentlerimizin tarihsel kültürel dokularını koruyacağız. Onların tahrip edilmesine, yok edilmesine, hafızalarımızın silinmesine engel olacağız. 
 
Tüm çatışma alanlarını var eden bugünkü iktidar ve sermaye anlayışıdır
 
Kentsel barışı var edeceğiz, toplumsal barışı var edeceğiz. Bizi bir arada tutan en önemli şey toplumsal barış. Tüm çatışma alanlarını var eden bugünkü iktidar ve sermaye anlayışıdır. Kapitalist sistemin ve ceberut iktidarın ayrımcılığı güçlendirmesi haklarımıza musallat olmasından kaynaklanıyor. Haklarımıza sahip çıkacağız. Kentsel haklarımız yaşamsal haklarımızdır. 
 
Yoksulluk ve işsizlikle mücadele edeceğiz. Bu iktidar yoksulluğu yönetiyor, yedek işsiz ordusuyla tüm emekçileri çalıştırıyor. Ve bu ücret politikasıyla da tüm dünyaya bu ülkenin emeğini pazarlıyor. 
 
Şerif Camcı ve Bekir Kaya’ya selamlarımı söylüyorum. Yoksullukla mücadele ediyorlardı, halklarımızın yanında yer alıyorlardı. Bir suçları olduğu için bir sevdaları olduğu için tutsaklar. Bu sevdadır bizi güçlü kılan. Onlara sözümüz olsun, onlar özgür kalana kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz. 
 
Kentsel ve toplumsal barışı var ederken sosyal hakları da var edeceğiz
 
Bakın bu kayyumcu zihniyet OHAL döneminde Sarmaşık Derneği’ni kapattı. 32 bin insana ulaşan bir dernek. Bu 32 bin insan gıda yoksulluğu çekiyordu, sokaktaydı. Daha da büyüyüp daha fazla insana ulaşmaya çalışan bu dernek kapatıldı. Çünkü sosyal yardım programı ile kendisini var eden bu iktidar, sosyal hakları gasp etmek üzerinden var oluyordu o yüzden bu alanlara saldırıları gerçekleştirdi. Biz kentsel ve toplumsal barışı var ederken sosyal hakları da var edeceğiz. 
 
Kentlerimizde kentsel kamu hizmetini ortaklaşarak güçlendiren anlayışımızla hep birlikte üreteceğiz. Her türlü kamu hizmetini nitelikli, eşitlikçi çözümlerle hayata geçireceğiz. 
 
Geçenlerde ismini değiştirmek isteyen bir öğretmen arkadaşımız, esas adı olan ve kimliğine yazılmayan Sozdar adını almak istiyor. Yargıcın verdiği karara bakın. Bu isimle öğretmenlik yapamazsın. Biz de diyoruz ki, “ismimizle de, kimliğimizle de öğretmenlik de yaparız, doktorluk da yaparız”. 
 
Taban demokrasisi ve katılımcı bütçe
 
Yerelin iradesi yerelin vergi kaynaklarını da yönetmelidir. Yerelin vergi tabanını oluşturmalıyız. Bu yerel demokrasi çerçevesinde katılımcı bütçe oluşturmak demektir. Taban demokrasisi ve katılımcı bütçe anlayışıyla yapacağız çalışmalarımızı. Bu, merkezi bütçeden alacağımız haklardan vazgeçtiğimiz anlamına gelmez. Bizler bu vergileri kendimize, geleceğimize sahip çıkmak için veriyoruz ve bunlara sahip çıkacağız. 
 
Bakın iktidar tehditlerini savururken tek bütçe anlayışıyla bu hakları da gasp etmek peşinde. Tablo bu. Haklarımıza geleceğimize sahip çıkabilmek için bunlara son verebiliriz. Önümüzdeki seçimler böyle bir fırsatı karşımıza getirebilir. Mücadelemiz bu yönde olacaktır. 
 
Geleceğimize sahip çıkmak için yan yana gelebiliriz
 
Bunu başarabilmek için hem Kürdistan’da hem Türkiye’nin her yerinde tüm toplumsal kesimleri yan yana gelmeye, ittifakı gerçek anlamına kavuşturmaya çağırıyoruz. Tüm halklar; hangi partiden olursa, kime oy vermiş olursa, hangi inanç ve düşünceden olursa şimdi yan yana gelebiliriz. Kentimize, geleceğimize sahip çıkmak için yan yana gelebiliriz. Gerçek ittifaklar bu şekilde var olacaktır. Siyasi partiler bu ittifak arayışını görmek ve onları kendilerine rehber etmek zorundadır. 
 
Bugün aday yarıştırma değil adaylar üzerinden ortaklaşma zamanıdır
 
Biz de hem adaylarımızı belirlerken hem de yönetim anlayışımızı belirlerken sosyolojiyi, dinamikleri çok iyi biliyoruz. Ama bugün asgari müştereklerde buluşma zamanıdır. Bugün aday yarıştırma değil adaylar üzerinden ortaklaşma zamanıdır. Tüm emek ve demokrasi güçlerini, bu ceberut iktidardan kurtulmak isteyen herkesi bu ittifaka davet ediyoruz. 
 
Biz sadece belediyeleri kazanmış olmayacağız, bizim bir hayalimiz ve umudumuz var; bu ülkeyi dönüştüreceğiz. Özgürlük gelsin diye mücadelemizi yükseltmeye devam edeceğiz. Bu çalıştayın çalışmalarımıza önemli katkılar sunacağına inanıyorum, arkadaşlarıma başarılar diliyorum.”
Kaynak : Gazete Fersude
  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…