Seyhan Belediyesi ile DİSK/Genel-İş arasında iktidarın KHK dayatmasını aşan toplusözleşme

Seyhan Belediyesi’ne bağlı İmar AŞ ile DİSK/Genel-İş arasında imzalanan toplusözleşme ile iktidarın KHK ile taşerondan geçiş yapan işçilere dayatılan Haziran 2020 şartı aşıldı

Adana’nın Seyhan ilçesinde CHP’li belediye yönetimi ile DİSK/Genel-İş Adana Şubesi arasında Seyhan İmar AŞ işçilerini ilgilendiren toplusözleşme görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı.

Toplusözleşme, taşerondan şirkete alınan işçilerin 2020’ye kadar sözleşme imzalamasını engelleyen KHK’ye karşın imzalandı ve benzer durumdaki işçiler için de örnek teşkil etti.

Sözleşme töreninde konuşan DİSK Çukurova Bölge Temsilcisi ve Genel-İş Adana Şube Başkanı Hüseyin Yaşar Gündoğdu, iktidara yakın sendikacılar KHK ile dayatılan 2020 şartı karşısında sözleşme yapmamayı tercih ederken, kendilerinin 1 Haziran 2019-30 Haziran 2020 arasını kapsayan bir sözleşmeye imza attıklarını belirtti. Gündoğdu, gelecek sene daha ileri bir sözleşme yapacaklarını da sözlerine ekledi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da emeğin haklarını alabilmesi için demokrasinin önemine dikkat çekti. İktidarın 31 Mart seçimlerinden 10 gün sonra açıkladığı çerçeve program ile kıdem tazminatı başta olmak üzere emekçilerin tüm haklarına göz diktiğini hatırlatan Çerkezoğlu, “Kıdem tazminatı bizin alın terimizdir, iş güvencemizdir, birikmiş emeğimizdir, çocuklarımızın emanetidir ve kırmızıçizgimizdir. Kıdem tazminatımızı gaspetmeye çalışanlara karşı bugüne kadar olduğu gibi sonuna kadar tüm haklarımızı savunacağımızın sözünü verelim”dedi.

63 maddelik toplusözleşmede işçilere öğle yemeği-yemek yardımı, günlük yol yardımı, günlük sorumluluk ve direksiyon primi, aylık yakacak yardımı, dini bayramlar ve yılbaşı öncesi gıda yardımı, öğrenim gören işçi çocuklarına tahsil durumlarına göre yıllık öğrenim yardımı, yıllık izin yardımı, yıllık iki ikramiye ile şirkete ait sosyal tesis, kreş, bakımevi gibi hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkı yer aldı.

Sendika.Org

İlginizi çekebilir