SES: Birçok sağlık çalışanı mağdur ediliyor

SES Eş Başkanı Kubilay Yalçınkaya, 2022-2023 yıllarını kapsayan toplusözleşme kapsamı dışında kalan binlerce sağlık emekçisinin zor durumda kaldığını belirtti.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi Eş Başkanı Kubilay Yalçınkaya, 2022-2023 yıllarını kapsayan toplusözleşme kapsamında, doktorlar dışındaki sağlık çalışanlarının döner sermaye ek ödemelerinden aldıkları pay yüzde 20 artırıldı. Diş hekimleri, hekimler, bakanlıklarda görev yapan sağlıkçılar ve binlerce aile sağlığı merkezi çalışanının bu kapsam dışında kaldığını belirten Yalçınkaya, “Ocak ayı itibarıyla kapsam içindeki sağlık emekçileri bu ek ödemelerini yüzde 20 artırılmış alırken, kapsam dışında bırakılan arkadaşlarımız bu ödemeden faydalanamadı” dedi.

KAPSAM DIŞINDA KALANLARINDA FAYDALANMASI LAZIM’

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Yalçınkaya, “Sağlık Bakanlığı merkezinde görev yapan binlerce sağlık emekçisi ve diğer bakanlıklarda çalışan sağlık emekçileri de bu kapsam dışında bırakıldı” dedi. Bu durumun yeni yılda verilen ek ödemelere yansımaya başladığını aktaran Yalçınkaya, “Ocak ayı itibarıyla kapsam içindeki sağlık emekçileri ek ödemelerini yüzde 20 artırılmış alırken, kapsam dışında bırakılan arkadaşlarımız bu ödemeden faydalanamadı” ifadelerini kullandı.

‘BAKANLIK, İŞ YERLERİMİZİ KAOSA SÜRÜKLEDİ’

Birçok sağlık çalışanının mağdur edildiğini söyleyen Yalçınkaya, “Bakanlık ağustos ayından itibaren bu sorunun ortaya çıkacağını bilmesine ve sorunu çözeceğini ifade etmesine rağmen gerekli adımlar atılmadı. 6. Dönem Topla İş Sözleşmesi’nin uygulamaya başlandığı ocak ayı ödemeleri, ciddi olarak hem ekip anlayışını hem de maaş gelir denkliğini sarmış durumda. Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinde çalışan sağlık emekçisinin ödemesi artırıldı ama Tarım Bakanlığı gibi diğer kurumlarda çalışan sağlık hizmetleri sınıfında görevli emekçinin ödemesi artırılmadı. Sonuç olarak hem maaş açıklığı hem de maaş denkliği daha da içinden çıkılmaz halde geldi. ‘Hakkaniyeti sağlayacağız’ diyenler hakkaniyetsizliği daha da arttırarak iş yerlerimizi kaosa sürükledi” diye konuştu.

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir